Wpis z mikrobloga

#motomirko #motoryzacja

Jak mnie drażni to jak dorośli ludzie, ale w szczególności #rozowepaski które mają uprawnienia na 4kółka piszą na wszystkich spotted w całej Polsce "hurr durr, zakładajcie zimowe opony, lód jest i one pomogą" "zima zaskoczyła ZNOWU kierowców i jak poparzeni jeżdżą, nic sie nie da - patologia, hurr durr!" Prawda jest taka :
- Żadna opona i żadna niska prędkość nie da Ci gwarancji, że nie spowodujesz kolizji(nie wypadku w większości przypadków, jak pisze więcej ameb społecznych które nie potrafią odróżnić wypadku od kolizji)
- Jadąc nawet 10km/h wpadając w poślizg na lodzie nigdy nie zahamujecie prawie 2 ton żelastwa... skręcając w prawo czy w lewo nic nie da, pęd niesie w jeden kierunek.

Przede wszystkim ostrożność, odległość od samochodu.. nie wstydze się przyznać, że jadę wtedy 2razy dalej mając auto na stałe 4kapcie i 260konny silnik, niż jak jeżdżę w lato - bo mam 50% więcej szans na manewr.
Radzę w miare możliwości nie trzymać się kolein bo one są oblodzone.
Mając do zrobienia zakupy itd, nic co waży na życiu lub pracy... widząc, że za oknem dopiero co spadł śnieg i mamy poniżej 0stopni to odczekaj kierowco 2h, dajmy czas dla odśnieżarek zrobić robotę.
  • 14
@Matril: nie trochę tylko dużo dają w zimie na śniegu. jak jest szklanka to tylko kolce. Na szczęście oblodzenie to wyjątki. Pamiętam jak opuściłem szczekę facetowi który ugrzązł w śniegu i nie mógł wyjechać bo się ślizgał. Próbowaliśmy wypchnąć mu auto w końcu poprosiłem o hol. Facet nie chciał nawet próbować bo "przecież ślisko" ale nalegałem i go wyciągnąłem bez najmniejszego trudu.
Kolosalna różnica była gdy wymieniłem stare zimówki na nowe.
@Matril: róznice na lodzie też są, nieduże ale czasem 1 metr decyduje o wyniku. Też mam 4 łapy i co zimę ślizgamy się z kumplami po lodzie, widać różnice jak latałem na 'wielosezonie' a jak jest na prawdziwej zimówce.
że jest miękka w niskiej temperaturze i ma lepsze odprowadzanie śniegu/wody

@ScaRRyMaN: Spójnik "i" panie kolego. Nie napisałem, że mieszanka zapewnia odprowadzanie śniegu/wody. Oraz poniekąd odpowiada za przyczepność, bo jak nie odprowadzi wody, to mieszanka nie pomoże ( ͡° ͜ʖ ͡°)

EDIT: nie jest chyba tajemnicą, że bieżniki zimówki różni się od letniej