Wpis z mikrobloga

Kamienna plakietka na grób do wylewania libacji na glebę, Imperium Rzymskie 300 rok naszej ery. Bóstwa mają zauważyć ofiarę o wiele szybciej, jeżeli płyn padnie na ziemię. Dziury są właśnie po to, aby płyn szybko spłynął na glebę pod sarkofagiem.

"Libacja: ofiara dla bóstwa składana w formie wylewania na ziemię cennych płynów. Był to zwyczaj istniejący w wielu religiach antycznych, a także w judaizmie, hinduizmie i shintō. U starożytnych Greków i Rzymian jeden z najważniejszych obrzędów religijnych. W relacjach Herodota występował także u Persów, według Pliniusza Młodszego również u Celtów.

Najczęściej stosowane płyny w aktach libacji to: wino, oliwa, kosztowne olejki eteryczne oraz w tradycji hinduizmu ghi. W tradycji antyku i judaizmie do aktu libacji stosowano specjalne, płaskie naczynia z dzióbkiem nazywane paterami. W religiach antycznych oddawano w ten sposób hołd głównie bóstwom podziemia, takim jak Hades, stąd ważne było wylewanie płynu bezpośrednio na gołą i spulchnioną ziemię, tak aby mógł on w nią szybko wsiąknąć."

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #alkohol #religia #artefaktnadzis #myrmekochoria
źródło: comment_f3u66rJq3r8QQUi0mvVonwRoCssdDiKq.jpg
  • 6
@myrmekochoria: Czyli zwyczaj ma korzenie indoeuropejskie (do japonii pewnie przedostał się z Chin).
Zgaduję więc, że podobny istniał również wśród Skandynawów, Słowian, Scytów i Sarmatów.