Wpis z mikrobloga

Panowie, potrzebuję dobrego komputera do pracy. Na co dzień pracuję na dużych partiach danych w exelu. Często jest to setka kolumn i ponad sto tysięcy wierszy. Jest duża ilość słożonych formuł, w tym tablicowe. Niestety przeliczanie arkusza trwa czasem i kilkanaście minut. Czy robi dużą różnicę system x64 vs x86? Ile ramu, i jaki procesor powinien mieć komputer? Najchętniej latop, bo pracuję w różnych miejscach? Pomóżcie, bo obecna konfiguracja nie daje rady (i5, Win7 x64, 8gb RAM, Office 2010 x86).

Z góry dziękuję za rady typu napisz makro. Makra nie są lekiem na całe zło.
#excel #pcmasterrace #komputery #laptopy
  • 23
@Dox3l: ssd to podstawa. Wymieniłem w domowym lapku. Nigdy w przypadku komputera nie miałem większego efektu wow. Uznaję to jako podstawę przy konfiguracji nowego komputera. Zastanawiam się jednak czy warto iść np w procesor 6 rdzeni. Excel tyle wykorzysta?
@mrpandominik: Excel wykorzysta tyle rdzeni, ile mu dasz i to podstawowy czynnik szybkości obliczeń. Oczywiście nie wszystko da się zrównoleglić, na przykład jeśli jest X komórek, gdzie wynik w każdej zależy od wyniku w poprzedniej. Rodzaj dysku ma wpływ tylko na szybkość otwierania/zapisywania pliku, a nie na szybkość obliczeń (oczywiście jeśli pamięci nie zabraknie i windows nie korzysta ze swapa).

Najlepszy sposób na poprawę wydajności to poprawa konstrukcji formuł, ale czy
@mrpandominik: to jest pewnie temat na grubą książkę, ale są formuły, o których należy zapomnieć:

-PRZESUNIĘCIE
-ADR.POŚR

rzadko nie da się zastąpić innymi, a zabiją każdy duży arkusz. SUMA.ILOCZYNÓW jest bardzo zasobożerna, czasem jest niezbędna, a czasem można ją zastąpić czymś innym.
Ogólnie bardzo złym pomysłem jest:
- używanie odniesień do całych kolumn - to nigdy nie jest niezbędne
- wyliczanie tej samej wartości kilka razy w różnych formułach - jeśli
@ShortyLookMean: na przykład:

=SUMA(D1:INDEKS(D:D;ILE.NIEPUSTYCH(D:D);1))
To zadziała, jak nie ma pustych komórek, jeśli są trzeba użyć innej formuły. Tu oczywiście też są odniesienia do pełnych kolumn, ale:
- ILE.NIEPUSTYCH można wyliczyć raz dla każdej kolumny, a często dla całej tabeli. Najczęściej w tabeli jest co najmniej jedna kolumna nie zawierająca pustych komórek
- wydajność funkcji INDEKS nie zależy akurat od rozmiaru tablicy