Wpis z mikrobloga

Stosy skrzypłoczy zalegających na wybrzeżu, USA 1928. Skrzypłocze pojawiły się jakieś 425 milionów lat temu.

W 1608 roku francuski odkrywca Samuel De Champlain zauważył, że Indianie używają martwych skrzypłoczy do nawożenia pól kukurydzy i od tego się czasu skrzypłocze stały się domowym nawozem. Niedawno świat obiegła wieść, że krew skrzypłoczy ma bardzo ciekawe właściwości i obecnie pobiera się od nich błękitny płyn do potrzeb medycznych, laboratoryjnych i badawczych. Krew skrzypłocza najprawdopodobniej uratowała miliony ludzkich istnień przed śmiercią i kalectwem. Cena za litr krwi wynosi 15000 dolarów.

"Pancerz skrzypłoczy jest dwudzielny. Przednią część (prosoma, głowotułów) tworzy 6–7 segmentów bardzo silnie zrośniętych, a tylną (opistosoma, odwłok) 10 segmentów, trochę słabiej zrośniętych tak, że widać słabą segmentację. Na końcu opistosomy znajduje się długi kolec ogonowy (telson). U kopalnych przedstawicieli skrzypłoczy pancerz był, podobnie jak u współczesnych, chitynowy, prawie bez złogów węglanów czy fosforanu wapnia, dlatego ich pancerze zachowują się tylko w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach. Osiągają do 60 cm długości i 4,5 kg wagi. Mają dziewięcioro oczu, w tym wielosoczewkowe oczy (do prawie 1000 soczewek w każdym) położone na obu bokach głowotułowia oraz 5 oczu na środku głowotułowia i dwoje na spodniej części, blisko otworu gębowego. Pojedyncze fotoreceptory znajdują się również na telsonie. Dobrze widzą nawet w ciemności pod wodą. Odnóża skrzypłocza: pod głowotułowiem znajduje się 6 par, z tego pierwszą tworzą szczękoczułki z kleszczami, druga nogogłaszczki (pedipalpy), a pozostałe pełnią funkcję kroczne, ale także służą jako szczęki. Pod odwłokiem znajduje się 7 par odnóży – pięć tylnych używanych jest do pływania i jednocześnie jako skrzela, a dwie przednie pełnią głównie funkcje genitalne. Skrzypłocze wykluwają się z jaj."

Film: Skrzypłocz zbawca ludzi
Artykuł i więcej fotografii

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #nauka #biologia #medycyna #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - Stosy skrzypłoczy zalegających na wybrzeżu, USA 1928. Skrzypłocze poj...

źródło: comment_o9eRTi4NxFFUa8uVSDGhGMSCkzeTbaoy.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Mam_wiecej_niz_13lat: "Way back in 1603, French explorer Samuel De Champlain noticed Native Americans in Maine planting dead horseshoe crabs within fields of corn, marking one of the earliest observations of apparent fertilization in the New World."

Nie krew, a używali ich martwych ciał aby się rozkładały i nawoziły glebę
  • Odpowiedz