Wpis z mikrobloga

Na Przystanku Woodstock zbieraliśmy podpisy pod petycjami o publikowanie rejestrów umów przez Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny, Sad Najwyższy oraz do Ministerstwa Cyfryzacji (tu o działania wprowadzające obowiązek publikacji w internecie rejestrów umów przez wszystkie podmioty zobowiązane do udzielania informacji publicznej). Efekt?
Naczelny Sąd Administracyjny - jest na tak, czekamy na wprowadzenie rejestru.
Trybunał Konstytucyjny - Prezes TK Julia Przyłębska w ogóle nie zareagowała, więc piszemy do prokuratury.
Sąd Najwyższy rozpatrzył petycję jako wniosek, pomijając przy tym, że do dokumentu dołączono listę z ponad setką podpisów i poinformował, że Pierwsza Prezes SN wydała zarządzenie w sprawie wprowadzenia i zasad prowadzenia w Sądzie Najwyższym centralnego rejestru umów.Obecnie rejestr umów jest publikowany na stronie internetowej Sądu Najwyższego.
Ministerstwo Cyfryzacji najpierw poprosiło nas o nadesłanie pełnomocnictw udzielonych nam przez osoby składające petycję oraz nadesłanie czytelnej listy osób składających petycję (czytelniejszej nie mieliśmy, to był jedyny egz.( ͡° ͜ʖ ͡°)), ostatecznie petycja będzie rozpatrywana do 15 grudnia. Jednocześnie prace w tym zakresie podjęła nie minister cyfryzacji, a minister – koordynator ds. służb specjalnych. W jego projekcie ustawy o jawności życia publicznego znajdują się regulacje dot. wprowadzenia obowiązku rejestrów umów, ale tylko przez część podmiotów zobowiązanych.
Więcej:https://siecobywatelska.pl/zdzialaly-woodstockowe-petycje/

Wpis okropnie długi, ale jeśli dobrnęliście aż tutaj, to jeszcze garść ogłoszeń.

Do jutra do godz. 16.00 można nadsyłać opinie do projektu ustawy o #jawnosc! Kolejne spotkanie już 27 listopada - zgłoszenia i opinie możecie słać na sluzby@kprm.gov.pl

Dziś ostatni dzień, by zagłosować na nas w plebiscycie Design Alive. Dzięki Wam skoczyliśmy na drugie miejsce.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Link: http://www.designalive.pl/plebiscyt2017/
O co biega: https://www.wykop.pl/wpis/28157297/nietypowa-prosba-wybaczcie-to-troszke-lzejszego-ka/

Dziś również kończy się przedsprzedaż naszych bluz i koszulek z napisem ,,Nie bój się pytania” i ,,Nie boję się pytania”. Nie dość, że fajne wzory, to kupując wspieracie nasza działalność.
Link: https://siecobywatelska.pl/kategoria-produktu/przedsprzedaz/
#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #jawnosc #polityka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krugerz: oni nie są od tego. Jak przyjda najlepsi politycy to watchdog tez bedzie mial co robic. Rownie dobrze mozna byc calym sercem za jakas partia co nie zmienka faktu ze trzeba patrzec jej na palce.
  • Odpowiedz
@Xarazix: Dostępna bez przeszkód informacja o tym jak wydawane są nasze podatki ma znaczenie praktyczne. Bez przeszkód oznacza bez dodatkowych formalności – po prostu uzupełniana na bieżąco i widoczna dla wszystkich w Internecie. Co więcej udostępniana tak, aby można ją było łatwo zestawić i porównać z innymi informacjami, zatem możliwa do „odczytu maszynowego”.

Wiedząc o tym, że każdy wydatek jest jawny i może zostać krytycznie oceniony decydent bardzo dba o to, aby zapłacona kwota zapewniała dobrą jakość za dobrą cenę. To oczywista oszczędność i ochrona przed nieprawidłowościami.
Widząc jak pieniądze są wydawane i co ile kosztuje, sami też się uczymy.

Niektórzy porównują ceny pomiędzy gminami i tak zaczyna się wspólne myślenie o tym jak wydać
  • Odpowiedz
@Xarazix: Sad Najwyższy, trzy resorty, Rzecznika Praw Obywatelskich i ponad 200 urzędów z całej Polski przekonałem. Teraz Rada Ministrów pracuje nad ustawą o tym. Myślę, że to kwestia czasu. O wprowadzenie tego w Polsce staram się w Polsce od 4 lat i małymi krokami postępuje.
  • Odpowiedz