Wpis z mikrobloga

@JohnMilton: troche sie w to bawiłem wygenerowałem 4k strart i wyszedłem.

Ogólnie przerażają mnie troche koszty transkacji. Niby wszystko łądnie tanio ale żeby nie płacić stałej opłaty (która wyniosi chyba 100$) trzeba grać kwotą min 20k PLN. Więc to dopiero ma sens jak masz już naprawde duży kapitał (coby nie wrzucac wszystkiego w jedno...) moje doświadzcenia z SAXOBANKU.

Nie wiem czy na innych platformach jest taniej ale jeśli nie masz 100k++
  • Odpowiedz
@sage_Slav: A jako alternatywę co byś polecił początkującemu? Nie nastawiam się na duże zyski, bo będę obracał kwotami 3-5k zł na początku. Chce bardziej poznać jak wygląda giełda od strony praktycznej.
  • Odpowiedz
@JohnMilton: najtaniej jest tam gdzie sie mieszka - wiec w Polszy. w db maklerze maja najmniejsze opłaty (0,19% per transaciton, w wiekszosci bankow jest 0,39) ewentualnie zostają Ci jeszcze kryptogiełdy - to troche przypomina tradowanie papierami :P mechanika jest ta sama. Chyba koszty to bitbay 0,4% więc najtaniej CI wyjdzie w dbmakler (deutche bank) i pobawić sie na polskiej cebulowej GPW. Tam chyba masz opłaty normalne od 1,5k wiec bedzies zmogl
  • Odpowiedz
@sage_Slav to jakie etfy kupiłeś?? Lyxor?? Może to były CFD? ( ͡ ͜ʖ ͡)
@JohnMilton Na gpw masz tylko prowizję za kupno/sprzedaż w domu maklerskim + opłatę za zarzadzanie, jeśli dobrze pamiętam to 0,5% wartości inwestycji rocznie więc to nie jakieś wielkie pieniądze
  • Odpowiedz
@JohnMilton ja inwestuje od dawna i dlugofalowo, zysk 7-9% netto rocznie plus diwidenty. To mój fundusz emerytalny. Opłaty za transakcję mam małe, za zarządzanie prawie nic, bo są zarządzane przez algorytmy a nie ludzi. Polecam jeśli interesuje Cię długofalowe inwestowanie. Jak chcesz szybki zysk to raczej bitcoin albo pojedyncze akcje.

@sage_Slav wow, jak Ci się to udało? Taki s&p 500 przecież cały czas rośnie. Dla bezpieczeństwa warto też mieć obligacje. Ja mam
  • Odpowiedz
@blinxdxb: zdolny jestem :)) cóż dużą część tej kwoty pożarły opłaty za transakcje, ja wyszedłem przy około -5% z każdej. Ale po tym doświadczeniu zaczałem uważać, że:
1. inwestuje tylko w spolki/rynki ktore znam i mniej wiecej moge przewidziec co sie stanie.
2. Dokładnie obczaic moment wejścia w dane aktywo :P

Cóż człowiek uczy sie całe życie :)
  • Odpowiedz
@sage_Slav no właśnie widzę, że trochę niefortunnie wybrałeś fundusze. Nie wiem kto Cię do tego naklonil, ale kopalbym. A opłaty tak jak piszesz, ja mam co prawda z 3 razy tańsze niż w saxo, ale etfy tylko większy kapitał. Mój plan to inwestować przez najbliższe 15 lat.
  • Odpowiedz
Podbijam temat. Jak to teraz wygląda? Mam zamiar, a w zasadzie chciałbym, zainwestować w ETF (długofalowo) i zastanawiam się od czego zacząć. Generalnie chciałbym kupić S&P500 i trzymać.
  • Odpowiedz