Wpis z mikrobloga

Scena z bitwy o Peleliu, 1944.

"Mój plecak zawierał złożoną pelerynę, parę skarpet, kilka pojemników racji K, tabletki soli, dodatkową amunicję do karabinka (dwadzieścia naboi), dwa granaty ręczne, pióro wieczne, papier listowy w wodoszczelnym opakowaniu, szczoteczkę i małą tubkę pasty do zębów oraz drelichową, polową czapkę z daszkiem. Pozostałe oporządzenie i elementy ubrania to hełm stalowy pokryty materiałem maskującym, ciężka zielona bluza drelichowa z odznaką piechoty morskiej i literami USMC, spodnie z takiego samego materiału, stara szczoteczka do zębów do czyszczenia karabinka, cienkie bawełniane skarpetki sięgające nad kostkę i jasne, żółtobrązowe płócienne getry (...) u parcianego pasa nosiłem zestaw opatrunkowy, dwie manierki, ładownicę z dwoma magazynkami po piętnaście nabojów każdy i porządny, mosiężny, wodoszczelny kompas..."

Eugene Sledge

Artykuł
Wiki długi artykuł
Artykuł od Biblioteki Kongresu i wywiady z żołnierzami podczas bitwy

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #iiwojnaswiatowa #myrmekochoria
myrmekochoria - Scena z bitwy o Peleliu, 1944.

"Mój plecak zawierał złożoną pelery...

źródło: comment_aCZDs0OjqYrwJLXnQA8RiYwTjX5qK4me.jpg

Pobierz
  • 10
@Winters Jeżeli chodzi o ten moździeż jest to możliwe, ale w czasie II WŚ ogólnie używano dużo mniej amunicji niż obecnie (mała ilość broni maszynowej). Oni wtedy brali amunicji ile dało radę zorganizować
@myrmekochoria: to jak jesteśmy w azjatyckim teatrze działań wojennych pozwolę spytać czy znasz mirku jakieś książki, głównie wspomnienia odnoszące się do tego tematu? król szczurów, most na rzece kwai i powrót nad rzekę kwai mam przeczytane, ale chcę więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°). najlepiej zapiski byłych jeńców z obozów japońskich albo z pola bitwy coś. może być po angielsku! dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°