Wpis z mikrobloga

@myRMA zawsze jak oglądam takie filmy, to mam mieszane uczucia. Z jednej strony coś tam spawa, a z drugiej robi to wolno, często niedokładnie i tylko w idealnych warunkach. Kto to kupuje?
@Silvervend: urządzenie w tym wydaniu faktycznie wydaje się być wolna, jednak rozwiązanie dedykowane jest do małych ilości detali o zróżnicowanej strukturze. Przewagą w tym systemie jest system wizyjny, który sam określa miejsce spawu, wyznacza wektory spawania itp. W przypadku powtarzalności detali i pójścia na wydajność przewidziane są np. doły funkcyjne - przenośnik taśmowy, lub stół obrotowy
myRMA - @Silvervend: urządzenie w tym wydaniu faktycznie wydaje się być wolna, jednak...

źródło: comment_fE2ScLlR1TocsOEaTJ8IHVOZqfeRxtaI.jpg

Pobierz
@myRMA to ja wiem, tylko chodzi mi o to, że nie zawsze jest tak pięknie jak na filmie. Ostatnio u mnie chcieli zainwestować w laser. Po wstępnych próbach okazało się, że owszem, szybko śmiga, ale mała szczelinka czy nadmiar materiału i mamy złom.
@Silvervend: Niestety, problem leży już po stronie producentów laserów, gdzie mikroprzesunięcia np. w światłowodzie prowadzą do spadku wydajności lub jego unieruchomienia. Sami wciąż szukamy rozwiązań, aby stworzyć urządzenie typu Plug & Weld ;)
@myRMA szczerze mówiąc, ja się temu tylko przyglądam z boku, bo to nie moja brocha, ale wiem, że nie dacie rady pomóc. Wymiary elementów mają zbyt dużą tolerancję, żeby zautomatyzowac proces. Musieliby zainwestować w droższe maszyny do kształtowania elementów, aby poprawić niedoskonałości, a i tak spoin doczolowych czy niektórych wypelnien laserem nie idzie pospawac.
@vegaushp i tak i nie. Trzeba by było przygotować każdą sztukę do spawania laserem, co by zajęło więcej czasu niż manual. Więc plan był taki, że wszystkie elementy miały wylądować w przyrzadzie i bez sczepiania pospawane. Tylko każda drobna szczelina to dziura, a dziura to z automatu zlom, a niektóre spoiny i tak trzeba by ręcznie spawać, bo robot nie da rady.
@Silvervend: To jest tylko i wyłącznie kwestia uzbrojenia i kasy jaka można wydać na robota. Dlatego mówię że tig i plazma na odpowiednim uzbrojeniu sobie z tym poradzą bo mogą uzyskać znacznie wyższą świadomość w przestrzeni niż laser ze względu na to iż oprócz sensorow optycznych mogą również posiadać sensory przepływu prądu. Tak naprawdę w 3 generacji robotów nie ma już detali nie do pospawania przez roboty. Jedyne w czym ciągle
@vegaushp no ja mówiłem o laserze, bo tig i plazma do tego nie mają sensu. To cienki tytan, więc i tak by musiał spawać z "ludzką" prędkością, bo inaczej wychodziłyby kolory. Przy laserze był plan, żeby podawać gaz na wszystkie spoiny z obu stron non stop w komorze, co przy Tigu skończyłoby sie niestabilnym łukiem.