Wpis z mikrobloga

Mirki,
Czy po fermentacji, przed rozlewem do butelek można dodać wody do piwa, żeby je rozcieńczyć?

W czwartek warzyłem Polskie Ale 12*BLG. Wyszło mi jakieś 18l brzeczki, ale popełniłem błąd przy odczycie winiomierzem. Przed zadaniem drożdży byłem pewny, że brzeczka ma 12BLG, później okazało się, że faktycznie miała ich nieco ponad 13.

W związku z tym pytanie:
Czy podczas dodawania surowca do refermentacji mogę dodać 1-2l przegotowanej lub butelkowanej wody? Czy będzie to równoważne temu jakbym startował fermentację z 12BLG? Czy może lepiej nie kombinować i zostawić tak jak jest?

#piwowarstwo
  • 7
@andriyj: Można, tak jest może nawet lepiej w przypadku dodawania cukru do refermentacji, bo jak bezpośrednio wsypiesz cukier to podbijasz sobie blg, a jak zrobisz roztwór tego cukru z przegotowaną (i ostudzoną) wodą o takim blg jak piwo, to blg piwa się nie zmienia.

Co do rozcieńczania, to można to rozcieńczyć, tylko niech woda będzie przegotowana i ostudzona (żeby nic obcego się nie dostało i ostudzona żeby nie zabiła drożdży), tylko
Można, ale po co? 13 też jest fajna, ten jeden blg to nie różnica, chyba że koniecznie musisz mieć więcej litrów.
@KHOT: odzywa się we mnie Janusz, ale 3 piwa więcej zawsze jest lepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°) kwestia tylko czy dodatkiem wody nie popsuję jakości; nie chcę robić piwa wbrew sztućce piwowarskiej
@andriyj: Mocniejsze będzie bardziej intensywne w smaku. ( ͡º ͜ʖ͡º) A zanim wypijesz to nawarzysz dwie kolejne warki, także rozlewaj i warz następne.