Wpis z mikrobloga

Jak działa regulacja temperatury powietrza z klimatyzacji w samochodzie? Sprężarka chodzi cały czas po uruchomieniu klimy tak samo, a regulacja temperatury zachodzi przez mieszanie schłodzonego powietrza z ciepłym z nagrzewnicy?

Co się dzieję, jeżeli ustawię klimę na wysoką temperaturę? Wtedy w ogóle dmucha jakimś powietrzem "klimatyzowanym" czy po prostu jest to ciepły nawiew, a klima nic nie robi?

Jak chcę osuszyć szybę, to dobrze włączyć klimę, bo suche powietrze. Ale jeśli włączę klimę i wysoką temperaturę, to w praktyce i tak będzie mi dmuchało wilgocią z dworu, tylko ogrzaną?

#samochody #motoryzacja #mechanikasamochodowa
  • 21
  • Odpowiedz
@bidzej: czyli sprężarka chodzi albo nie i przy manualu czas pracy sprężarki w stosunku do czasu wyłączenia zależy wprost od ustawienia jakiegoś pokrętła czy suwaczka, a w automatycznej ten czas pracy sobie wylicza sterownik na podstawie temperatury nastawionej i zmierzonej?

@benzdriver: ok, ale jeśli powietrze przechodzi przez parownik, to się ochłodzi. A ja mam ustawioną klimę na wyższą temperaturę, niż panuje w aucie i czuję, że dmucha ciepłym.
  • Odpowiedz
@spoxman: ok, ale w takim razie jak to działa? Bo osuszenie powietrza wiąże się z jego schłodzeniem na parowniku. A mi dmucha ciepłym, jeśli tak sobie ustawię temperaturę klimy. Czyli to powietrze najpierw się schładza i osusza na klimie, a potem ogrzewa w nagrzewnicy?
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek

W zasadzie powietrze jest czerpane z chwytu. Nadtepnie przechodzi przez filtr. Potem omywa zespol klimatyzacyjny ( combo w postaci parownika i nagrzewnicy ). System klap tak steruje przeplywem, aby uzyskac zalozona temperature ( odpowiednio miesza cieple z zimnym ).
Tak to wyglada w duzym uproszczeniu.
  • Odpowiedz
@benzdriver: a w którym miejscu jest klapka/zawór który decyduje o poborze powietrza z wnętrza kabiny lub z zewnątrz? Musiałby być na samym początku, czyli przełączenie na obieg zamknięty dotyczyłoby również klimatyzacji (obieg zamknięty - klima chłodzi powietrze z kabiny, obieg "normalny" - klima chłodzi powietrze z zewnątrz). Czy tak?
  • Odpowiedz
jeżeli klimatyzacja jest ustawiona na grzanie, to czy nie jest tak, że sprężarka nie jest włączana i powietrze owszem przechodzi przez parownik, ale ma on temperaturę otoczenia i nic nie robi, więc nie osusza?


@HetmanPolnyKoronny: "klimatyzacja" nie może być ustawiona na grzanie, cały układ HVAC już tak. Jak to się dokładnie odbywa to zależy od rozwiązania, ale to o czym piszesz jest jedną z opcji.
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny zalezy od ukladu. W bardziej rozbudowanych ( klasa wyzsza pojazdu ) sprezarka zawsze dziala. Parownik osusza powietrze. W zaleznosci od ukladu klap powietrze jest nastepnie dogrzewane ( gdy narzucamy temperature wyzsza ) lub nie ( gdy ustawiamy 'zimniej' ).
Gdy sprezarka nie dziala parownik nie osusza powietrza.
  • Odpowiedz
@bidzej: @benzdriver: pytam m.in. dlatego, że w aucie bez klimy szyby najlepiej osuszyć gorącym powietrzem.

W aucie z klimą, jeżeli przy ustawieniu temperatury na wysoką klimatyzacja nie pracuje, to mamy tę samą sytuację i pewnie lepiej ustawić odwrotnie: jak najniższą temperaturę. Będzie zimne powietrze, ale suche.

Jeżeli zaś sprężarka pracuje zawsze, a powietrze jest podgrzewane później, to mamy luksusową opcję i możemy dmuchać ciepłym i zupełnie suchym powietrzem
  • Odpowiedz