Wpis z mikrobloga

Chciałbym zrobić sterowane z Arduino gniazdko elektryczne i podłączyć do niego np. lampkę albo jakiś czajnik elektryczny. Znalazłem przekaźniki dwukanałowe i zastanawiam się czym się one różnią:
15.90zł
11.90zł
10.90zł
Wszystkie mają dwa kanały, izolację optoelektroniczną i są sterowane 5V. Ten ostatni ma diody i nie wiem czy nie jest to zbędny pobór prądu.
Da radę na jakimś z nich bez problemu zrobić dwa takie gniazdka jednocześnie?
Gdzie najtaniej kupić takie cuda żeby były na 100% w przeciągu następnych 2 tygodni?
#majsterkowanie #elektronika #elektryka #arduino #pytanie #kiciochpyta
  • 25
@Gumaa: W zasadzie na wszystki można zrobić bez problemu, a czajnika pod nie nie podłaczysz bo to jest 10A * 230V to masz 2300W czyli na granicy a przydał by się jakiś zapas. są takie przekaźniki do 16A tylko fajnie jak jest opto izolacja.
@Gumaa: A nie lepiej po prostu kupić już takie gotowe urządzenie ? Cenowo wyjdzie na to samo, a możliwość sterowania za pomocą telefonu i dużo mniej roboty . Szukaj pod hasłem SONOFF. W chinach z wysyłką za 20zł, w Polsce ciut drożej.
No to chyba że tak. Jak chcesz żeby to działało to jednak zastosuj przekaźnik jakiś chociaż trochę markowy. Mi te przy dużo mniejszej mocy lubiły się sklejać, gdzie z innymi nie ma takiego problemu.
powienien się rozłożyć w miarę po równo


@Aditor: to tak nie działa. Wystarczy, że jeden będzie przełączał mikrosekundę później od drugiego (bo mechanika będzie mu minimalnie ciężej chodziła) i już masz po paru przełączeniach zespawane styki.
Takie duże obciążenia, jak czajnik o wiele zdrowiej jest przełączać triakiem.
@Aditor: tylko, że odpowiedni przekaźnik będzie wielkości pięciu odpowiednich triaków, stosunek ich cen chyba będzie też zbliżony :) Ogólnie, nieindukcyjne obciążenia na 230V się tak fajnie steruje triakami, że pchanie do tego przekaźników jest wg mnie bezsensem.
@Jarek_P: @Aditor: @bi-tek:
Tak patrze jeszcze co jest na Ali
1
2
Te dwa wyglądają na te same, a tylko w tym drugim jest wspomniane o izolacji. Da się jakoś poznać czy ma opto izolację?

A tutaj dwukanałowe:
1
2
Taka sama sytuacja, tylko w drugim napisane o izolacji.

Cena ponad dwa razy mniejsza niż na botlandzie a wygląda na to samo.
@Aditor: zastanawiałem się czy jako osoba bardziej doświadczona masz jakieś rady odnośnie rozwiązania 1x dwa kanały vs 2x jeden kanał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale chyba wziąłbym sobie 2x jeden kanał. Tylko pytanie czy ten tańszy ma zabezpieczenia optoelektryczne?