Wpis z mikrobloga

Ile powinien zarabiać lekarz?* [odp. poniżej]

"Jednostka! Co komu po niej?!
Jednostki głosik cieńszy od pisku.
Do kogo dojdzie? - ledwie do żony! [...]
Jednostka zerem, jednostka bzdurą... "
pisał Włodzimierz Majakowski w wierszu "Lenin"...

Co innego kolektyw - on może tupać w rytmie, skandować głośno hasła i domagać się wszystkiego, czego jednostka domagać się nie może lub nie jest w stanie...

Od kilku ładnych dni oglądamy spektakl pt. "Protest młodych lekarzy", którzy domagają się wyższych zarobków.
Słusznie.

Każdy chce zarabiać "godnie", a co dopiero lekarze, którzy - bądź co bądź - muszą poświęcić kawał swojego życia na naukę. Powiedziałbym nawet, że lekarz nie może sobie pozwolić do końca swojej kariery na przerwę w studiowaniu.

Jednak ze smutkiem stwierdzam, że ci młodzi lekarze, stojący dopiero na początku swojej kariery zawodowej, mają zupełnie oderwane od rzeczywistości postulaty.

I trochę im się dziwię, bo im najbardziej powinno zależeć - jako młodym, ambitnym osobom, stojącym na progu kariery - żeby ich zarobki były regulowane rynkowo, a nie ustawowo.

Moment rezydentury, to czas gdy każdy szlifuje swój lekarski diament, staje się specjalistą w wąskiej dziedzinie. Tu powinna dominować rywalizacja - pokazanie "ja jestem lepszy od ciebie, dlatego powinienem zarabiać więcej niż ty."
Młode lekarskie wilczki powinny jak nikt inny starać się o oderwanie państwa od ich branży, winny walczyć o niezależność i chęć bycia najlepszym - najlepiej opłacanym...

Odpowiadając na pytanie z nagłówka: każdy lekarz - podobnie jak każda inna osoba na tym świecie - powinna zarabiać tyle, na ile się zgodziła...

Chyba spodziewaliście się takiej odpowiedzi, prawda?( ͡° ͜ʖ ͡°)

#sowell #sluzbazdrowia #rezydent #lekarz #4konserwy #wolnyrynek
Danzel86 - Ile powinien zarabiać lekarz?* [odp. poniżej]

"Jednostka! Co komu po ni...

źródło: comment_3wRJJoeijCNDpyB5FmZU76rjWm3TV6DN.jpg

Pobierz
  • 18
@WektorWlasny: Ok. Tylko opis i sam cytat z grafiki mówi o tym, że prywatna służba zdrowia jest tańsza, bo biurokracja (choć nie tylko ona) "zjada" dużą cześć środków, jakie mogłyby być spożytkowane na nasze leczenie.

Na wolnym rynku każdy mógłby się prywatnie ubezpieczyć, działałoby to jak ubezpieczenie auta, które jest obowiązkowe, ale nikt nie każe nam płacić za te ubezpieczenie w podatkach. Porównanie ma tylko na celu pokazanie, że ubezpieczenie będzie
Ok. Tylko opis i sam cytat z grafiki mówi o tym, że prywatna służba zdrowia jest tańsza, bo biurokracja (choć nie tylko ona) "zjada" dużą cześć środków, jakie mogłyby być spożytkowane na nasze leczenie.


@Danzel86: Prywatna służba zdrowia ma natomiast wydatki na pensje (prezesi i kadra managerska dużych ubezpieczalni mało nie zarabiają), dywidendy i reklamę.

W USA np. ubezpieczyciele przeznaczają nawet 30% składek na wydatki własne. W Polsce NFZ kosztuje nas
@rzep: No tak, a jak to wygląda np w Szwajcarii czy Singapurze? (Pytam, może akurat wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Ale jednak jakość prywatnej służby zdrowia jest nie do porównania. No i zawsze mamy na to jakiś większy wpływ płacąc bezpośrednio.
O, to jest ciekawe. Można prosić o źródła?


@Za_jakie_grzechy: Nie mam pod ręką. Większość dużych ubezpieczycieli w USA jest na giełdzie, ich raporty są dostępne online, możesz wejść i sprawdzić.
No tak, a jak to wygląda np w Szwajcarii czy Singapurze? (Pytam, może akurat wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) )


@Danzel86: W Szwajcarii prawnie każdy obywatel musi się ubezpieczyć, a firmy prywatne muszą zaoferować każdemu (nie mogą odmówić) ten sam pakiet. Ubezpieczyciele również nie mogą osiągać zysków na podstawowym pakiecie ubezpieczeniowym. Jeśli kogoś ubezpieczenia kosztuje więcej niż 8% jego zarobków, to państwo mu dopłaca.

Singapur:

1) Obowiązkowe