Wpis z mikrobloga

#emigracja #praca #niemcy #holandia
Która forma zatrudnienia jest waszym zdaniem lepsza i dlaczego.
1. Praca przez polską agencję pracy za granicą - wypłaty w Euro i wszystkie składki agencja opłaca w danym kraju lub czasami brak bo są to umowy o pracę tymczasową
2. Praca przez polską agencję pracy za granicą - wypłaty w PLN i opłacają ZUS

Wcześniej jezdziłem za granicę do pracy z pierwszej opcji, teraz jedank widzę jest kilka agencji które opłacają ZUS w Polsce i oferują pracę (zarobki porównywalne po wymianie Euro na PLN)
#ankieta

Która opcja

  • Składki za granicą lub brak 95.5% (21)
  • Polski ZUS 4.5% (1)

Oddanych głosów: 22

  • 6
  • Odpowiedz
Widzę że wszyscy głosują na zagraniczną wypłatę, tylko czy nie lepiej mieć jakieś składki do polskiej emerytury? Często jest tak że są problemy z jakimiś dokumentami lub inne i ten czas który się przerobi za granica po prostu nie liczy się do lat składkowych.
  • Odpowiedz
@urwis69: wiem, mam tu na myśli typowe prace tymczasowe/sezonowe - max 3 miesiące. Jak ktoś pracuje i mieszka na stałe za granicą to wiadomo że wszystko woli odprowadzać w tym kraju ale dla kogoś kto wyjeżdża na kilka miesięcy w roku i mieszka na stałe w Polsce chyba lepiej płacić ZUS?
Nie jestem pewny ale również trzeba mieć chyba jakąś ciągląśc lat pracy w NL żeby starać się o ich emeryturę,
  • Odpowiedz
@MrsMsx: Jeżeli i tak wrócisz do PL, to bierz drugą opcję. Działa to na zasadzie outsourcingu i jesteś zatrudniony w PL, ale oddelegowany do pracy w NL. Choć jak na moje, to nie ma sensu wracać do PL. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
czy nie lepiej mieć jakieś składki do polskiej emerytury


@MrsMsx: Nie. Lepiej, jest odłożyć tą kasę albo kupić papiery/złoto.
EDIT: Czarnowidztwo każe mi dopisać, że lepiej jest kupić za tą kasę wódkę i ją wylać :)
  • Odpowiedz