Wpis z mikrobloga

Kilka biblijnych nakazów, którzy nikt już nie przestrzega. Jeden z powodów dla których uważam że Boga wymyślili ludzie.

- Kobiety mają zakaz przemawiania na spotkaniach
kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo6 nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu. (List do Koryntian 14:34-35)

- Jeżeli porwiesz i zgwałcisz dziewicę, a następnie zapłacisz jej ojcu, będzie ona Twoją żoną aż do śmierci.
Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie. (Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29)

- Jeżeli dwóch mężczyzn będzie się bić i żona jednego z nich będzie ich chciała rozdzielić. Jeżeli przypadkiem złapie Cię za fujarkę, będziesz mógł jej odłupać rękę.
Jeśli się bić będą mężczyźni, mężczyzna i jego brat, i zbliży się żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę i chwyci go za części wstydliwe, odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości. (Księga Powtórzonego Prawa 25:11-12)

#ateizm #braciawniewierze
  • 45
@prawa_reka_sorosa a ja w religii szukam nie logiki, ale wartości. Dlaczego nie szukam logiki? Patrząc na historię Kościoła, choćby i najnowsza, gdzie jest mnóstwo przekrętów, dziwnych sytuacji, oszustw i zwyczajnej podłości. Jeśli rozciągnąć to na ponad 4000 lat, to mamy ładny #!$%@?, który kształtowali ci, którzy akurat mieli władze, czy to w Kościele, czy wcześniej wsrod Żydów. Po prostu czynnik ludzki. Mocno upraszczam, ale mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi.
a ja w religii szukam nie logiki, ale wartości.


@Majku_: To równie dobrze możesz poszukać jej w Harry Potterze lub Władcy Pierścieni. Jedno i to samo. Przynajmniej te dwie ostatnie są o wiele bardziej moralne i logicznie spójne.

Mocno upraszczam, ale mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi.


Byłem tego świadom, nie chciałem się rozpisywać, ot tak w skrócie chciałem przekazać o co mi chodzi :) na temat religii i
@prawa_reka_sorosa czytałem HP i WP i biorąc pod uwagę, że Tolkien był mocno religijny i jak sam wielokrotnie przyznawał, przemycał w swojej twórczości tematy religijne, to twój argument jest inwalidą. Poza podałem Ci wysoce prawdopobony powód braku logiki w calej rozciągłości na przestrzeni kilku tysięcy lat - czynnik ludzki.
A dlaczego nie innej religii? Co mieliśmy przed chrześcijaństwem? Nie kojarzę nic godnego uwagi z Grecji, Rzymu, czy Egiptu. Ok, mamy buddyzm, jednak
@prawa_reka_sorosa W przeważającej większości wypowiedziały się tutaj osoby niewierzące (chyba tylko jedna wypowiedź przed moją nie była krytyczna w odniesieniu do wiary chrześcijańskiej), dlatego uznałem, że wpis człowieka wierzącego wniesie pożytek do dyskusji powyżej.

Napisałeś, że wymieniłeś nakazy biblijne, których dziś nikt nie przestrzega. Śpieszę wyjaśnić, że Pismo Święte poza nakazami duchowymi odnosi się także do życia w czasach, w których zostało spisane, by mogło być łatwo zrozumiałe dla ludzi ówczesnej epoki.
@Sheppardd: ot Biblia to spisane "prawdy życiowe", które zdolne są przetrwać tysiące lat bo są uniwersalne. Typu nie zabijaj itd. Ot wierzący uznali, ze pochodzą od Boga a nie są np. ewolucyjne czy wbudowane w istnienie ot tak, jak wbudowana jest chęć zabijania w instynkt lwa. Człowiek zupełnie dałby sobie radę zatrzymując się na samych prawdach bez tego dodatkowego cyrku ponad to.

No ale jak kogoś zadowala jakość odpowiedzi jaką daje
@prawa_reka_sorosa:

Kobiety mają zakaz przemawiania na spotkaniach


To jest przykład czytania Biblii bez kontekstu. Paweł nigdy zupełnie nie zabrania kobietom mówienia w kościele. W rzeczywistości w innym fragmencie tego listu(1 Kor 11:4–5) Paweł opisuje całkiem inną sytuację:

Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. 5 Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując[emfaza moja] z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona.
@Vivec Czy czasem na początku chrześcijaństwa kobiety nie miały takich samych praw do prowadzenia nauk jak mężczyźni? Bo mi się wydaje, że tak właśnie było.
Ale z początkowych założeń religii chrześcijańskiej wiele założeń zmieniono jak choćby zakaz rysowania boga. Ludzie całkowicie zmienili podstawy chrześcijaństwa dopasowując je "pod siebie" tak żeby móc sprawować kontrolę nad innymi ludźmi.
@prawa_reka_sorosa ok, ale ja mówię o religiach, które powstały przed chrześcijaństwem. Wszystkie te, które przyszły później, są narażone na wpływy chrześcijaństwa. Tak jak chrześcijaństwo było narażone na wpływy starszych religii, stąd chociażby dyskusyjna data Bożego Narodzenia