Wpis z mikrobloga

Chciałbym zachęcić Was do zapoznania się z książką"Krótka historia prawie wszystkiego". Chyba żadna książka ani lekcja w szkole nie pomogła mi tak zrozumieć otaczającego świata, wyjaśnić codziennych zjawisk i tak zwyczajnie... otworzyć umysłu na naukę i odkrycia.
Pewnie dla wielu to żadna nowość (wszakże "kilka milionów sprzedanych egzemplarzy" na okładce robi swoje) ale uważam, że co jakiś czas warto o niej wspomnieć - a nuż ktoś nowy się zainteresuje.
Kapitalne ciekawostki, opisane w zwięzły i czytelny sposób. Super historie o odkrywaniu praw rządzących światem, chyba wszystkich znaczących naukowcach (i ich teoriach - często trafionych i dzisiaj oczywistych a niegdyś wyśmiewanych przez całe lata przez grona naukowców i czasopisma "nature", a często bzdurnych których byli wielkimi orędownikami - patrz. Newton i jego teoria o wieku Ziemi).
Jeśli ciekawi Cię o co chodzi z eksperymentem Schrodingera, ile w sobie masz atomów Hitlera, jak bardzo rozpowszechniony na świecie jest pierwiastek Frans, jak może wyglądać uderzenie asteroidy, jak daleko od nas jest Pluton (i czy jest planetą #pdk #rickandmorty) - to książka dla Ciebie.
Jak znacie jakieś podobne popularnonaukowe pozycje "otwierające oczy" to jestem wdzięczny za tytuły. Ze swojej strony mogę polecić jeszcze "Freakonomie", "Więźniów Geografii" i "Eksperyment Utopia" + z lżejszych ciekawostkowych "Poza mapą"
#ksiazki w sumie powinno też zainteresować #gruparatowaniapoziomu #popularnonaukowe
Novigrad - Chciałbym zachęcić Was do zapoznania się z książką"Krótka historia prawie ...

źródło: comment_ZnwQVjwn8Iq4V7Yx6GMfw5sw8ZEu6QOV.jpg

Pobierz
  • 15
@Novigrad: rozdział o astronomii i wieku ziemi połknęłam natychmiast. Nie mogę przebrnąć przez archeologię. Kilka razy robiłam podejście i potwornie mnie ten fragment nudzi a wiem że nie da się przeskoczyć dalej.
@damedecarreu: Warto, bo potem zaczynają się już konkrety o Ziemi (wulkanizmie, katastrofach) i o powstaniu życia ( ͡° ͜ʖ ͡°). Faktycznie czasem są strony zagmatwane na których są dziesiątki nazwisk i zależności między badaczami ale większość fragmentów to rekompensuje. Ja się ciągle nie mogę pozbierać po Fransie (Fr) którego na świecie jest około... 20 atomów (σ ͜ʖσ)
@Novigrad Song Hongbing - "Wojna o pieniądz", 3 tomy, Bill Bryson - "W domu", Roberto Saviano - "Gomorra" i " Zero, zero, zero", Atul Gawande - "Śmiertelni", Mary Roach - "Sztywniak", Jurgen Thorwald - "Stulecie detektywów". Obczaj też inne książki tych autorów (ʘʘ)