Wpis z mikrobloga

Pewnie nikomu sie nie bedzie chcialo, ale spróbuję.
Powiedzmy, że chcę zrobić podest na takim podmokłym terenie. Powiedzmy, że podest ma 2,5 na 2,5m i oparty jest na 4 palach żelbet 10x10 cm, w kazdym 4 druty fi 6 na belce. Jak głęboko należałoby posadowić te żelbetowe pale? Czy 4metrowe na glebokosci 2.5 metra będą ok, biorąc pod uwagę nośność gruntów i siły tarcia? Czy obciążenie tłumem wytrzyma?
#budownictwo #inzynieria #architektura #geologia
badtek - Pewnie nikomu sie nie bedzie chcialo, ale spróbuję.
Powiedzmy, że chcę zrob...

źródło: comment_SKPcR223QnfPu8Yqa2KEukZDVafuF538.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@badtek to jak do takiego celu to myślę że Twoja koncepcja może być zbyt ryzykowna. A może posadowienie na palach wierconych minikoparką, wsadzic zbrojenie i do niego dowiązać zbrojenie i zrobić żelbetowe słupy na te dwa metry? Tylko trzeba by to było zlecić jakiemuś projektantowi żeby pozwolenie na to zdobyć
  • Odpowiedz
A może posadowienie na palach wierconych minikoparką, wsadzic zbrojenie i do niego dowiązać zbrojenie i zrobić żelbetowe słupy na te dwa metry? Tylko trzeba by to było zlecić jakiemuś projektantowi żeby pozwolenie na to zdobyć


@l0h-s: myślałem o tym, ale minikoparka to max 2metry otwór wykopie, poza tym to teren podmokły, więc w otworach pewnie bedzie zaraz woda i nie wiem czy wtedy beton dobrze zwiąże? Kolega wyżej pisał, że
  • Odpowiedz
wsadzic zbrojenie i do niego dowiązać zbrojenie i zrobić żelbetowe słupy na te dwa metry


@badtek: aha, no i nie wiem jeszcze, czy tam betoniarka z pompą da rade operowac, bo raz ze musialaby z dzialki prywatnej a dwa że tam są drzewa duże przy tym rowie
  • Odpowiedz
  • 0
@badtek nie mam, ale nie pomagałem dla profitu :) lubię takie zagwozdki "z mojego podwórka"
W ostateczności można to zrobić na mikropalach samowiercących, jeśli koncepcja z wbijaniem słupków okaże się niewystarczająca
  • Odpowiedz
W ostateczności można to zrobić na mikropalach samowiercących


@l0h-s: z tego co widze, to malo popularne i wygląda na drogie rozwiązanie... nie znam cen bo nie ma tego na allegro ani olx ;-)
  • Odpowiedz
Przy takich małych robotach trzeba liczyć 300-400zł/1mb takiego mikropala


@l0h-s: aha, no to kicha, odpada. Dobra, nie męcze już. Wielkie dzięki za rozjaśnienie tematu.
  • Odpowiedz
to jak do takiego celu to myślę że Twoja koncepcja może być zbyt ryzykowna.


@l0h-s: jeszcze tylko do tego się odniosę... strasznie mnie irytuje to, że młodzież i staruszki mogą chodzić ruchliwą ulicą bez poboczy tuż obok przejeżdzających ciężarówek, ale jak sie chce zrobić alternatywne przejście w bezzpiecznym miejscu, to zaraz jakies pozwolenia i wielkie projekty, które komplikują, opóźniają i zwiększają koszty rozwiązania ;-(
Zobacz sobie jaką mam sytuacje w
  • Odpowiedz
@badtek: Ta, a jak ktoś się zwali z tej kładki w to bagno, to to będzie bezpieczniejsze? To nie jest loteria, może przeniesie może nie. Poważnie to zakładasz sobie jakieś słupki ogrodzeniowe jako pale wbijane...?

Piszesz, że na wysokości 2 metry, plus minimum 3 metry w grunt. To takie słupki prawie 6m i uważasz, że takie coś 10cmx10cm to będzie OK...

Ja rozumiem, że przepisy często są nieludzkie, ale też
  • Odpowiedz
  • 1
@badtek > Pewnie nikomu sie nie bedzie chcialo

Jak idę di fryzjera, to nigdy im się nie chce strzyc za darmo, a to tylko kilkanaście minut machania norzyczkami

Ps. masz badania gruntu, to geolog który robił ekspertyze, powinien też dać wytyczne do fundanentowania, ale pewnie mu się nie chciało
  • Odpowiedz
@badtek: Przede wszystkim otwory masz do dupy zrobione. Jakość rozpoznania jest wątpliwa. Wykonano jest zestawem ręcznym bez orurowania, podczas gdy w otworze prawie od samej góry była woda. Jakość oceny makroskopowej gruntu który wychodzi w próbniku jest wtedy praktycznie żadna. Jest kilka opcji. Glina miekkoplastyczna wcale nie musi być miekkoplastyczna (może być uplastyczniona na skutek wiercenia). druga opcja - nie ma gliny twardoplastycznej tylko chciano jakoś sensownie zakończyć otwór. Trzecia
  • Odpowiedz
Piszesz, że na wysokości 2 metry, plus minimum 3 metry w grunt. To takie słupki prawie 6m i uważasz, że takie coś 10cmx10cm to będzie OK...


@KollA: a dlaczego mialyby byc nie ok? Kolega tu wyżej już wyliczył, że wytrzymają powinny wytrzymać obciążenie tłumem.

Poważnie to zakładasz sobie jakieś słupki ogrodzeniowe jako pale wbijane...?


To są słupki zbrojone z betonu B30 i maja wytrzymać trzymać nacisk kładki pod obciążeniem tłumu,
badtek - > Piszesz, że na wysokości 2 metry, plus minimum 3 metry w grunt. To takie s...

źródło: comment_ftn8rAreOhmw5yIjPJVyC4ZDqhBc65eJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
. Jakość oceny makroskopowej gruntu który wychodzi w próbniku jest wtedy praktycznie żadna


@matkop89: no jak żadna, jak glina, to nie torf czy żwir lub skała. Ja #!$%@?, gadasz jak jakiś janusz albo baba z jarmarku.
To było pilotażowe badanie próbne. Umawialem sie z nimi na 3 metry ale niektore zrobili na 4 metry gratis zeby zbadac jak dlugo sie te gliny ciągną, nie mówiąc już o tym że byłem
  • Odpowiedz
@badtek: Jak już wyrysujesz te wszystkie stężenia, odciągi i baloniki to daj znać jak dużego pająka na tym udało się Tobie zainstalować(ʘʘ)
  • Odpowiedz
Ps. masz badania gruntu, to geolog który robił ekspertyze, powinien też dać wytyczne do fundanentowania, ale pewnie mu się nie chciało


@bynon: dzięki, dał wytyczne, wskazane fundamentowanie pośrednie.
  • Odpowiedz
Jak idę di fryzjera, to nigdy im się nie chce strzyc za darmo, a to tylko kilkanaście minut machania norzyczkami


@bynon: nożżżżyczkami, a poza tym, są tu tacy, którym nawet jak zaoferujesz kasę za przysługę, to machają ręką. Popatrz jakies 10 wpisów wyżej...
  • Odpowiedz
  • 0
@badtek fundanentowanie lub lub jak w blizniaczym wpisie - konstrukcja dachu, to nie są wg mnie sprawy, które się powinno rozwiązywać poradami na portalu ze śmiesznymi obrazkami. Całość bardziej globalnie sprowadza się do tego, że ludzie nie cenią pracy intelektualnej i oszczędzania na projektach ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Całość bardziej globalnie sprowadza się do tego, że ludzie nie cenią pracy intelektualnej i oszczędzania na projektach ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@bynon: bo tu chodzi też o rozsądek i koszty. Konstruktorzy i architekci mają ciekawe pomysły, ale często gubią rachubę. Każdy by chciał zrobić wypasiony most i się nim chwalić.

A co do oszczedzania na projektach... to 100 lat temu taki podest o jakim ja tu
  • Odpowiedz
Janusz, albo uprawniony geolog z doświadczeniem.


@matkop89: żadne uprawnienia nie wykluczają gadania bzdur. Jeśli napisałeś że jakość oceny jest żadna, a żadna nie jest, to po prostu pieprzysz durnoty. Jeśli ktoś wyciąga glinę, to nie jest to żwir czy torf. Dobieraj lepiej słownictwo to uzyskasz więcej szacunku. Może chodziło Ci tylko o plastyczność.
  • Odpowiedz