Wpis z mikrobloga

Pewnie nikomu sie nie bedzie chcialo, ale spróbuję.
Powiedzmy, że chcę zrobić podest na takim podmokłym terenie. Powiedzmy, że podest ma 2,5 na 2,5m i oparty jest na 4 palach żelbet 10x10 cm, w kazdym 4 druty fi 6 na belce. Jak głęboko należałoby posadowić te żelbetowe pale? Czy 4metrowe na glebokosci 2.5 metra będą ok, biorąc pod uwagę nośność gruntów i siły tarcia? Czy obciążenie tłumem wytrzyma?
#budownictwo #inzynieria #architektura #geologia
badtek - Pewnie nikomu sie nie bedzie chcialo, ale spróbuję.
Powiedzmy, że chcę zrob...

źródło: comment_SKPcR223QnfPu8Yqa2KEukZDVafuF538.jpg

Pobierz
  • 50
@badtek przy takim rozpoznaniu ciężko coś mądrego powiedzieć, pytanie czy tę warstwę glony twardoplastycznej można uznać za ciągłą wgłąb terenu czy ta miekkoplastyczna warstwa nie sięga głębiej..
@badtek: na 2.5 w tych plastycznych glinach odpada, a miazszosc twardoplastycznych jest za mala dla mnie bym odwazyl sie tam cos posadawiac. No i rozmieszczenie w planie, gdzie maja byc pale, gdzie wiercenia
@badtek gdybyś miał dostęp do małego kafara hydraulicznego ręcznego to mógłbyś wbić te pale i jeśli na 3cim metrze zlapiesz opór to powinno być git. Albo wynająć swider spalinowy i wywiercic pierwsze metry, wsadzic pala a ostatnie centymetry w twarde dobić młotem
@badtek dokładnie o to mi chodziło. Z takim czymś pierwsze 3 metry gdzie jest miękko poszłoby gladko a na podstawie oporu mógłbyś ocenić czy doszedłes do gruntu nośnego. Wystarczyłoby w niego wejść z 30-40cm i powinno być ok. Tylko nie wiem gdzie taki sprzęt można wynająć
@l0h-s: kurde, dzięki, to pomocne. Ale ten kafar nie rozwali betonowego slupa? No i do tej nosnosci to oprócz tego że głębiej jest twardo, to jeszcze powierzchnia pala siłą tarcia dodaje nośności prawda?
@badtek tego czy nie rozwali to niestety nie wiem, na codzień pracuje z palami o trochę większym kalibrze, ciężko mi ocenić co się stanie z takimi 10x10 :(
Tak, siła tarcia na pobocznicy też coś dorzuci, ja na szybko oszacowalem samą podstawę, która powinna dać radę
na codzień pracuje z palami o trochę większym kalibrze, ciężko mi ocenić co się stanie z takimi 10x10 :(


@l0h-s: czyli pewnie takimi co wbijają pod wiatraki, tam widziałem że wbijają chyba 2 pale po 8 metrów jakos wglab ziemi.
@badtek takie pale można wbijać i do 45 metrów (najdłuższe w PL) :) ale to pod duże obciążenia i w ekstremalnych warunkach gruntowych
@l0h-s: a powiedz mi jeszcze proszę, powiedzmy, że miałbym taki 3,5metrowy slup wbity na 3 metry i 0,5 metra wystaje nad ziemią i ma tam 2 otwory (tak jak na obrazku) i do tego dokręciłbym już drewniane słupki 10x10 (na 2 śrubach fi 12) tak aby ten podest byl 2 metry nad ziemią. Czy rozwiązanie spełniało by normy, czy tam było zgodne ze sztuką inżynierską?
badtek - @l0h-s: a powiedz mi jeszcze proszę, powiedzmy, że miałbym taki 3,5metrowy s...

źródło: comment_5LmkKpuFBulm9IiwkwWnzV1aW3SN9Kve.jpg

Pobierz
@l0h-s: powiedzmy, że poddziałalność, a tak naprawde chciałbym żeby gmina zrobiła taki pomost nad rowem jako droge dla pieszych, taką niby kładkę długą w sumie na 200 metrów szeroką na 2 metry i podpieraną co 2,5 metra słupami na wysokosci 2 metry. Bedzie to wymagalo pozwolenia na budowe itp. Problem jest tez z wjazdem ciężkim sprzętem, więc szukam taniego sposobu posadowienia bez wielkich maszyn, ew minikoparka.