Wpis z mikrobloga

Najbardziej kisne z tych wszystkich gimboateistow co to im przeszkadza różaniec a potem przychodzi 24 grudnia i : dawaj tate ubieramy choinke, mame gdzie prezenty, gdzie 12 potraw, dawaj karpia XD
  • 95
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@reasonable Dzisiejszy zwyczaj przygotowywania 12 potraw wigilijnych to nic innego jak pozostałość po pogańskim dziękczynieniu za zbiory. Dlaczego właśnie 12? Ano dlatego, że wypadało podziękować bogom za cały rok, wszystkie dwanaście miesięcy. Warto jednak przy tej okazji nadmienić, że zwyczaj ten powrócił do nas dopiero po II Wojnie Światowej. Wcześniej na wsiach czasem unikano dwunastki ze względu na to, że parzysta liczba dań mogła przynieść nieurodzaj w nadchodzącym roku. Symbolika dwunastki
  • Odpowiedz
Chrześcijanie świętowali ten dzień już pod koniec II wieku


@melonnyk: Przecież chrześcijaństwo istnieje od IV wieku dopiero.

a przynajmniej stąd pochodzą pierwsze wiarygodne źródła.
  • Odpowiedz
@loman_alchemik: jestem bardziej agnostykiem. rodzice wiedzą, mówię, że nie wierzę, chodzi właśnie o kazania + klimat samej mszy i jakiś sentyment do tego "wydarzenia", bo w dzieciństwie częściej bywałem w kościele. co prawda, ostatni raz chyba z dwa lata temu byłem, ale od czasu do czasu mam ochotę wybrać się i poczuć trochę nostalgii
  • Odpowiedz
Źródełko? :)


@loczyn: dopiero w 354 r. Konstancjusz II ustanowił 25 grudnia świętem słońca niezwyciężonego. O 25 grudniu jako dniu narodzin Chrystusa pisali zaś już w 204 r. Hipolit Rzymski i w 221 r. Juliusz Sekstus Afrykański, istnieją też niepotwierdzone źródła z końca II wieku. Ogólnie dni równonocy/przesilenia odgrywały w tej kulturze bardzo ważną rolę, choćby Żydzi w swojej traktowali traktowali 25 marca jako dzień szczególny - tego dnia Bóg
  • Odpowiedz
@Kempes:
To są tradycje julańskie, Yule obchodziły dawne ludy germańskie. Chrześcijaństwo nie ma żadnych własnych świąt, wszystko jest zapożyczone lub przejęte z dawnych wierzeń pogańskich.
  • Odpowiedz