Wpis z mikrobloga

@mbwwr: No i dobrze. Papież już przekonany, teraz trzeba jeszcze tylko przekonać wiernych. Choć głównie pewnie jedynie starsze pokolenie jest kreacjonistyczne. Mam nadzieje że że wierzącym młodym bliżej do aktualnej linii KK.

Niestety kościołowi nie możemy jeszcze całkiem przepuścić, bo ma jeszcze sporo przestarzałych i szkodliwych społecznie stanowisk, ale dobrze że się reformuje.
@Cepion ale co masz na myśli? Nie wiem czego chciałbyś kościołowi nie ,, przepuścić".

Poza tym chyba tylko dzieci biorą dosłownie pewne opisy w Biblii. Przecież to oczywiste że jest tam mnóstwo metafor i przenośni. Jak choćby to, że Adam i Ewa zjedli jabłko z drzewa poznania dobra i zła...wcale nie o jabłka tu chodziło( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mbwwr: Dzieci i duża liczba dorosłych, między innymi mój ojciec, także wiem o czym mówię. Kreacjonistów jest naprawdę dużo w Polsce, tylko że ich nie widać, bo trochę wstyd, no i nie jest to temat do rozmowy przy wódce, bo kościół już o to zadbał by rozmowa na temat wiary była tematem tabu.
@mbwwr: Ej, oszukujesz -

KKK 417 Adam i Ewa przekazali swojemu potomstwu naturę ludzką zranioną przez ich pierwszy grzech, a wiec pozbawioną pierwotnej świętości i sprawiedliwości. To pozbawienie jest nazywane "grzechem pierworodnym".


Czyli jednak nie bajeczki dla dzieci, a oficjalne stanowisko kościoła. Adam i Ewa byli prawdziwi i zaludnili ziemię. Nie wiem jakim cudem jest to niesprzeczne z teorią ewolucji, ale czekam na wyjaśnienia.
@dolus_deliberatus:

37. Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła
@dolus_deliberatus: No właśnie nie bardzo. Nie można nawet powiedzieć, że istnieje pierwszy homo sapiens sapiens. Granica międzygatunkowa jest dość płynna. Dziecko jest zawsze tego samego gatunku co rodzic. Różnicę widać dopiero na przestrzeni pokoleń. Z tego co czytałem "pierwszych" homo sapiens było od tysiąca do 10 tysięcy.
@dolus_deliberatus: Te dwa stwierdzenia się nie wykluczają. Jeśli jesteś płodny, zawsze możesz mieć dzieci ze swoją matką. Pomiędzy 2 osobnikami można stwierdzić czy są innych gatunków, ale nie da się stwierdzić "początku" gatunku. To trochę jak z aborcją: wiemy kiedy zarodek definitywnie nie jest człowiekiem, ale nie możemy ustalić dokładnej granicy (bo takowa nie istnieje) w której zarodek staje się dzieckiem, stąd intensywne debaty.

Jako ciekawostka - seks między różnymi gatunkami
Tu jest ciekawa lista kilku przypadków: http://messybeast.com


@Cepion: Nie znalazłem płodnych potomków jednocześnie męskich i żeńskich. Za to mnóstwo wewnątrz-gatunkowych.

Jeśli jesteś płodny, zawsze możesz mieć dzieci ze swoją matką


To oczywiste. Do czego zmierzasz?

ale nie da się stwierdzić "początku" gatunku


Ale jednak stwierdzasz, że było na początku tysiąc osobników.

wiemy kiedy zarodek definitywnie nie jest człowiekiem, ale nie możemy ustalić dokładnej granicy (bo takowa nie istnieje) w której zarodek
Standardowo - czym się jeszcze nauka nie zajęła, to prawda, co obaliła, to metafora.


@voor: I w kółko to samo. Przecież stanowisko KK co do Genesis jest takie samo od początków naszej ery. Wskaż mi oficjalne nauczanie doktrynalne KK, które zmieniło się pod wpływem nauki.