Wpis z mikrobloga

Mirki jak to jest z procesorami? Pytanie czysto hipotetyczne. Jakbym chciał powiedzmy sobie zainwestować w płytę główną na 2 procki, to tam zazwyczaj jest slot LGA 2011-3 więc wszystkie te popularne procki typu i7-7700k odpadają. Na ten moment Intel - Xeon E5-2630 V4 wydaje się fajny, 2.2GHz i 10 rdzeni.

I tutaj rodzi się moje pytanie. Osobiście w domu mam i7-7700k który ma 4.2GHz i 4 rdzenie. W grach z tego co widzę i tak tylko core 0 i core 1 głównie pracują a reszta się #!$%@?. Więc jak to jest że procek który ma raz mniejsze taktowanie jest dużo droższy, tylko dlatego że ma 6 więcej rdzeni? Czy np. przy obróbce filmów/zdjęć albo jakichś pracach graficznych wszystkie rdzenie równo pracują i dlatego przydaje się mniejsze taktowanie kosztem większej ilości rdzeni?

#komputery #pytaniedoeksperta #informatyka #procesory #technologia
  • 7
@bi-tek:

Pytanie czysto hipotetyczne


ale jakbym miał wymyślić to choćby dlatego żeby móc używać 3+ kart graficznych, ten akurat procek obsługuje z tego co widzę 40 PCI-e lanes więc maksymalnie 2x PCI-e x16 a 3 to już by było za dużo dla niego
@UrbanHorn: Wykorzystanie rdzeni zależy od oprogramowania i tego, jak on o rozdziela pracę. Po to masz GPU, żeby ono liczyło gry, stąd tam mocarne CPU nie przydaje się bo wykonuje mniej operacji. Ostatnio czytałem o ułożeniu procesora w technologii 14(16?) nm ale mi się troche już zapomniało, jak to wyglądało. Generalnie przy większej ilości rdzeni ucina się taktowanie, bo robi się za duży throtling i wszystko się przegrzewa. Więc do gier
Obróbka filmów/zdjęć, rendering ogólnie wykorzystuje cały procesor bo jest w stanie obsłużyć wszystkie rdzenie.
A to że procesor ma wiecej rdzeni przy niższym zegarze to chodzi głównie o ilość pobieranej energi i ilość oddawanego ciepła bo tutaj jest pewna granica temperaturowa. W procesorach trzeba też zauważyć że im wiekszy zegar tym pobór prądu większy a on nie jest liniowy więc przy przyjmijmy dwukrotnie większym zegarze procesor może pobierać 2,5 razy wiecej prądu.
@UrbanHorn: koparki do kryptowalut korzystają z najtańszego celerona i potrafią "uciągnąć" 19 gpu. Jak chcesz zając sie renderingiem lub czymś co wymaga multi cpu to polecam ryzena bo płyty wieloprocesorowe to koszt ok 1200 zł za 2 socketowa, taniej ryzen