Wpis z mikrobloga

#katolicyzm #chrzescijanstwo #religia - Wiecie dlaczego religia pastuchów pustynii opanowała świat? Nie dlatego, że było postępowe. W tamtych czasach były tysiące religii i sekt, które głosiły takie same poglądy. Dlatego, że Rzym panował nad światem, a cesarzowi Konstanynowi I #!$%@?ło. Gdyby nie ten jeden człowiek, być może nie byłoby mroków średniowiecza, chrześcijaństwa na całym świecie i chrystianizacji.
  • 6
@testersmaku: Nie jest to jednoznacznie potwierdzone. Za wikipedią (bo nie mam chwilowo czasu na szukanie w innych źródłach i starożytność to w ogóle nie moja bajka):

Konflikt relacjonował także pogański autor Eunapios. Zarówno Sokrates, jak i Eunapios informują o zburzeniu świątyni, ale obaj milczą na temat zbiorów biblioteki. Nie wiadomo też, jak wielki był księgozbiór w tym czasie i czy w ogóle znajdował się Serapejonie, tym bardziej, że Paweł Orozjusz (VI,15,32)
@Ignacy_Patzer: no cóż, nic nie jest potwierdzone - to specyfika historii, nawet średniowiecze jest bardzo ubogo udokumentowane, chodzi o to, że kościół zniszczył ogrom rzeczy. Ochronę możesz przypisać mnichom czy jezuitom, nie kościołowi. W początkowych wiekach studiowanie tych prac było zakazane, rzymska spuścizna gniła w piwnicach klasztorów.
@testersmaku: Ta religia była bardzo postępowa. Nikt wcześniej wtedy nie głosił uwolnienia ludzkich serc, nie mówił o Bożym miłosierdziu, nikt inny lepiej nie przedstawił ludziom zamysłu królestwa Bożego. Gdyby nie Rzym i inne państwa, które uciskały Chrześcijaństwo, to po prostu religii dużo łatwiej byłoby rozlać się na wszystkich ludzi.
@testersmaku: po pierwsze celem ataku chrześcijańskiego tłumu w 391 r. w Aleksandrii była pogańska świątynia Serapisa. Był to akt zemsty za ataki pogan. Więc to nie było tak, że przeciwny nauce Kościół rozkazał spalić słynna bibliotekę. Po drugie gdy chrześcijanie spalili świątynię najprawdopodobniej nie było tam w tym czasie biblioteki. Żadna ze starożytnych relacji dotyczących tego zdarzenia nie wspomina o bibliotece, oprócz jednej która odnosi się do niej w czasie przeszłym.