Wpis z mikrobloga

Mirki, może coś doradzicie? Mam nóż ze stali NC6. Sam go zrobiłem i zahartowałem. Oddałem go ostrzenia, ale pan ostrzyciel to jakiś głupek i mi go mocno porysował. Jest jakiś szybki sposób, żeby to usunąć? Papier ścierny ledwo łapie, bo to zahartowana stal, a to nóż na sprzedaż, więc chciałbym, żeby to jakoś wyglądało :/
Ma ktoś jakiś dobry pomysł? Sam nie wiem czego oczekuję, ale może ktoś coś :/
#pytanie #knifemaking #majsterkowanie
  • 33
@Afrati: Szlif wyprowadzałem sam, ręcznie, jest prosty. On jednak złamał mi kąt szlifu (zostawiłem 0,5mm grubości na krawędzi tnącej, żeby nie spaliła się podczas hartowania. Gość mi na samym środku noża zrobił kolejne załamanie :(
@DywanTv: To jakiś szpec najfnejker czy raczej dziadek od ostrzenia nożyczek?

Wiesz, jak masz załamanie szlifu, to przy odrobinie pracy możesz sobie zrobić scandi ;)
@Afrati: Dziadek od ostrzenia nożyczek :(

Chciałem szlif prosty, to załamanie jest na tyle niewielkie, że spróbuję ten szlif prosty zostawić, zobaczymy czy się uda. Biorę się do roboty.
@Afrati: Albo źle zahartowałem, albo źle odpuściłem, albo gościu na swojej szlifierce mi stal uszkodził i krawędź tnąca się ukruszyła. Po nożu. Kurde, a tyle czasu mu poświęciłem.
@Afrati: Wiem. Już to wszystko przemyślałem. Pewnie błąd zrobiłem przy odpuszczaniu. Wrzuciłem go do piekarnika od razu, nie czekałem aż się piernik nagrzeje, odpuszczanie w odpowiedniej temperaturze trwało więc krócej i przez to stal jest zahartowana wyżej.
Wkurzyłem się trochę, chciałem sprawdzić czy reszta krawędzi też jest krucha i teraz już prawie cała jest połamana, zaraz wrzucę fotę.
@Afrati: Jak już wiem, że źle zahartowany, to nie będę nic z tym robił, nie nadaje się na sprzedaż. Ale to w sumie dobre, trochę pokory mnie to nauczyło. Teraz zrobię kilka noży i dopiero jak je własnoręcznie przetestuję w trudnych warunkach to zacznę sprzedawać.