Wpis z mikrobloga

Lekarz zapisał mi antybiotyk i drogi probiotyk vivomixx w ciemno, argumentując rzekomymi trudnościami w dostępie do badania w mieście (wodorowy test oddechowy z glukozą) - okazało się, że takie badanie zrobiłam od ręki, dwa dni po zapisie. Lekarz opowiadał o kolejkach (!).
I teraz nie wiem co mysleć, ignorancja czy celowe nabijanie kabzy producentowi vivomixxu? Ten probiotyk kosztuje 10 zł/szaszetka, a saszetki należy przyjmować dwie dziennie.
Zrobiłam badanie i wynik jest negatywny.
Lekarz prywatnie, z bdb opiniami w internecie.
Czy takie zapisywanie terapii antybiotykiem w ciemno jest w ogóle dopuszczalne? Wiem, że są konowały w państwówce, które tak robią, ale to chyba nie jest akceptowalne?

Wołam @paramedic44 @dr_Batman @Wjolka

#zdrowie #lekarz #medycyna #leczenie #leki #farmacja
  • 11
  • Odpowiedz
  • 0
@ninakraviz Czytam na szybko, zastanowie sie dokladnie jutro.

Antybityki mozna zapisywac w ciemno. I jest to czasami najrozsądniejsze.
Co do probiotykow - z tym to nywa roznie.
  • Odpowiedz
@paramedic44: @Wjolka: Wtrącę się, bo meritum się trochę OPce zatarło - chodzi o to, że badanie było przedstawiane jako wyjątkowo trudne w realizacji (przy dolegliwości ciągnącej się latami nie wyobrażam sobie, by ktoś opisał tak badanie z okresem oczekiwania 2 dni). Tylko to dziwnie wygląda w tej sytuacji, koszt kuracji probiotykiem nie zrobiłby takiego wrażenia, gdyby nie zniechęcanie do prostego badania. To intrygujące.
  • Odpowiedz
@NoMercyIncluded:

Może dlatego, że to badanie nie jest rozstrzygające? Napisałem jej w PW.

"Nie ma jednego testu diagnostycznego pozwalającego na jednoznaczne rozpoznanie. Często potwierdzeniem jest dobra odpowiedź na empiryczne leczenie przeciwbakteryjne."
  • Odpowiedz
  • 2
@ninakraviz Nie jestem gastroenterologiem, tym samym nie znam szczególowych wytycznych co do leczenia antybiotykami zaburzeń flory jelitowej.
Ale ogolnie jako internista mogę powiedzieć, że owszem - antybiotyk można dać 'w ciemno' i bardzo często jest to najrozsądniejsze wyjście (a często jedyne). Przypuszczam, ze zostal on zlecony zgodnie z wytycznymi jako lek pierwszego rzutu przy danym podejrzeniu i w oparciu o doświadczenie lekarza.
Co do probiotyków są pewne rekomendacje ktore ulegają zmianom co
  • Odpowiedz