Wpis z mikrobloga

Mirki, Mirabelki jak myślicie czy po 3 tygodniach w gipsie mogę go sobie zmienić na ortezę[]? Chodzi o złamanie paliczka palca V w śródręczu. Bez przemieszczenia, gdyby tylko kość skleić byłaby idealna jak przed wypadkiem. Do lekarza idę za dwa tygodnie i już nie mogę wytrzymać, wnętrze gipsu klei mi się do palca (). Dodam, że niedługo wypad na kajaki i w góry, a z gipsem niewygodnie się cokolwiek robi.


#medycyna #ortopedia #kontuzja
  • 17
@mala_rybka Jestem ciekawa logiki, jaką kierują się pacjenci. Czasami wierzę, ze pozwoli mi to lepiej wykonywać swój zawód.

Do tego to co chcesz zrobić ro kompletna głupota, tym bardziej jak planujesz kajaki
@mala_rybka: To lepiej zawsze drążyc temat i mowić, ze boisz sie, ze mocno Ci ten gips utrudni zycie.

Konkretny przykład z życia:
W ubiegły weekend znajomy uderzył mocno rękę przy zmienianiu koła w aucie. Pobolało, ale nie sądził że zlamanie. Podczas jazdy na motocyklu gdy zaczął zaciskać dłonie na kierownicy ból sie nasilił. Ręka spuchla do ciekawych rozmiarów. Ze złamania bez przemieszczenia zrobiło się z przemieszczeniem, trzeba było nastawiać w znieczuleniu
To lepiej zawsze drążyc temat i mowić, ze boisz sie, ze mocno Ci ten gips utrudni zycie.


@Wjolka: właściwie po co, skoro sama mówisz, że nie ma innych opcji? Żeby ponarzekać? Niedoinformowany, traktowany protekcjonalnie pacjent nie ma za dużego pola manewru.

Konkretny przykład z życia:


@Wjolka: nie jest ciężko trafić na wypowiedzi lekarzy, których zdaniem można zmienić gips na ortezę. Tym bardziej, że różnica między złamaniem z przemieszczeniem i bez
@mala_rybka Nie wiem co złamałas, jak zlamalas i do jakiego lekarza trafiłas. Nie wiem też co Ci dokładnie i jak założono - ale jesli lekarz kierował się Twoim dobrem to pewnie wybrał to co najrozsądniejsze.
Nie wiem czy sa inne możliwosci w Twoim przypadku, ale podejrzewam ze ra wybrana jest dla Ciebie najbezpieczniejsza.

Owszem, zamienia się na ortezę - w zależnosci od typu miejsca zlamania. Czasami zaczyna się od szyny a konczy
@mala_rybka: generalnie w wiekszości przypadków daje się gips, bo pewniej zabezpiecza świeże miejsce po urazie, no i nie ufa się ludziom, że nie będą złamanej ręki używać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
IMHO powinnaś mieć kontrolę gdzieś po drodze, bo po 6 tygodniach przyjmuje się, że kość się zrasta. Jeśli i tak zamierzarz wypierdzielić gips, to włóż rękę w odpowiednią ortezę, czyli:
dzanek - @mala_rybka: generalnie w wiekszości przypadków daje się gips, bo pewniej za...

źródło: comment_nPzBfxd5EroHffBFMNge3NlGvNLGs7rp.jpg

Pobierz
@dzanek miałam po pierwszym tygodniu i dostałam polecenie umówienia się na taki termin. Palce muszą być wyprostowane, tak jak w gipsie. To tzw. złamanie bokserskie ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@mala_rybka no to źle, że muszą być wyprostowane, bo nie jest do pozycja dla dłoni do dlugiego (>2 tyg) unieruchomienia, zwłaszcza jak piszesz, że to bokserskie zlamanie.