Wpis z mikrobloga

lepiej ogarniać #centos 6 czy 7? Patrząc ruch w sysadmin w obrębie 2018 roku.

Uprzedzam że dotychczas tylko debian.
Ale chcę przyjąć twardo ścieżkę za którą zabieram się już grubo ponad rok z doskoku po troszku, co jest niewystarczające dla mnie i w żaden sposób nie przyczyniło się do ruszenia z karierą ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W skrócie: chcę uzupełnić ewentualne braki w podstawach i dowiedzieć na czym najczęściej się pracuje w produkcji.

#linux #sysadmin
  • 16
@Gilley: obie wersje, 7 różni się głównie tym, że korzysta z systemd i firewalld, wersję pakietów pomijam. Nowe systemy podejrzewam, że są stawiane na 7, ale obecnie używane działają na 6 a takich spotkasz dużo.
Nie słyszałem o oficjalnej możliwości aktualizacji z 6 do 7 chyba, że @Qrystus wie coś więcej
@bob_kelso: Wiem że systemd.
Sporo było biadolenia na to właśnie jak pytałem ostatnio.
Ssytemd blablabla do dupy blabla, nikt nie bedzie na 7 stawial nic jeszcze z 5 lat, iptables zepsute blabla...
@Gilley: jeżeli instalowałeś nowego debiana to też był systemd, ludzie biadolą ale zdecydowana większość dystrybucji tego używa, więc jak chcesz pracować z linuksami to nie do uniknięcią, o zepsutym iptables nic nie słyszałem

@Qrystus: dzięki za linka, z tego co czytałem to odradzali aktualizację z 6 do 7, trzeba będzie sprawdzić
@bob_kelso: Wiesz, u nas są powoli przymiarki do upgrade'u in place z jednego do drugiego, bo migracja baz danych raczej nie wejdzie w grę (chociaż potencjalnie pewnie byłaby szybsza).
@bob_kelso: na prywatnym kompie robiłem upgrade na nowe wersje systemów z systemd.
O ile na init.d wszystko szło bezproblemowo, to przejście z init.d na systemd nigdy nie poszło mi bez problemów, zawsze coś się popsuło, a bajzel był taki, że łatwiej było zainstalować świeży system.
Podsumowując, klientowi rekomendowałbym instalację systemu na czysto, a nie jakieś dziwne aktualizacje całych systemów.