Wpis z mikrobloga

Dobra, warto się wziąć za książki Pieśni Lodu i Ognia? Słyszałem od paru znajomych, że szkoda czasu. Głównie przez polskie tłumaczenie, które jest bez polotu. No ale mnie kusi a trochę czasu zejdzie na te tomiska.
#got
  • 12
@stefan8800: Książki są dobre, ale jeśli nie lubisz czekać na zakończenie cyklu 15 lat, to tak średnio. Rok w rok przekładana jest premiera następnego tomu; osobiście już nawet nie pamiętam większości rzeczy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@stefan8800: Kompletnie nie rozumiem co takiego zarzucają twoi znajomi tłumaczeniu, moim zdaniem stoi na naprawdę solidnym poziomie. Zaznaczę, że wszystkie części czytałem po polsku plus dwie jeszcze raz po angielsku.
@Chael: No to jest seria, którą zdecydowanie trzeba czytać chronologicznie.
Tak jeszcze odnośnie tłumaczenia, to czasami faktycznie tłumacze mieli ciężki temat i mogło to niekiedy trochę zmienić leciutko sens. Jako, że po angielsku nie odmienia się słowa przez osoby to np. niektóre kwestie kruka Mormonta mają inny wydźwięk w języku polskim niż angielskim. Więc jeśli naprawdę dobrze władasz językiem Szekspira to polecam oryginał, ale naprawdę dużo nie stracisz jak sięgniesz po
@stefan8800: spoko jest, ale pisarz bardzo często rozwodzi się nad pierdołami i czytać się tego szajsu nie chce (opisy potraw, podróży gdzie się nic kompletnie nie dzieje itp), cała saga spokojnie mogłaby być krótsza o jakieś 1000 stron albo i jeszcze więcej a tak to mamy tyle części, no i niektóre wątki są nudne po prostu (np brana, bo kurde idzie i idzie i idzie i idzie i sie nic nie