Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Księgowe Mirki, wyjaśnijcie mi proszę jak to wszystko działa. Od niedawna mam działalność jednoosobową, pracuję na #b2b i wystawiam co miesiąc fakturę pracodawcy. Na koniec lipca wystawiłem fakturę na kwotę 16000 zł (prawie #programista15k here). Z tego niestety musiałem opłacić preferencyjny zus, pit-5l na ok. 2400 zł oraz vat-7 na prawie 2900 zl, więc do ręki wychodzi lekko ponad dychę. Takie przelewy do US będę robił co miesiąc. Moje pytanie - jak mogę najlepszym kosztem zaoszczędzić cokolwiek z tych pieniędzy (w sensie z tych przelewanych do US)? Rozumiem, że mogę kupować rzeczy na faktury, ale właśnie - jak to dokładnie działa? Czy mogę kupić kompa na fakturę i puścić go na olx? Jak to wygląda kosztowo, gdy np. komputer w sklepie kosztuje 8000zł, to ile ja faktycznie za niego płacę?
Druga rzecz - jak to jest z zakupem auta na firmę? czy to musi być auto z salonu? Dajmy na to chciałbym kupić auto do 60000 zł - to jak to dokładnie wygląda? czy jeśli wezmę go w leasing, zapłacę wpłatę własną (ile?), to potem miesięczne raty będą mi się odliczały od tego 2900 zł z vat-7? W sensie, czy jeśli rata miesięczna za auto wyniesie 2900, to czy ja po prostu zapłacę 0 zł Vat, a do ręki nadal wpadnie mi dycha? Czy to się jakoś inaczej liczy? #ksiegowosc

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
  • 15
@AnonimoweMirkoWyznania: nie badz pazerny, dobrze zarabiasz. "Kupując komputer za 1000 zł, odliczasz sobie VAT w wysokości 220 zł (czyli komputer de facto kosztuje Cie 780 zł). I teraz od tych 780 zł odliczasz sobie jeszcze 19% proc. PIT, czyli 148 zł. I teraz o te 148 mniej złotych zapłacisz fiskusowi mniejszy podatek na koniec miesiąca. Czyli jeśli musisz oddać państwu np. 800 zł VAT i 500 PIT, to faktycznie oddajesz 580
@AnonimoweMirkoWyznania: Księgowym nie jestem, ale na bank nie możesz kupić kompa na firmę, wrzucić go w koszta i od razu wystawić na OLX. Ten komputer masz jakośrodek trwały w firmie.
Samochód mając działalność najlepiej wziąć w leasing - raty leasingu wrzucasz w koszty i odliczasz od podatku.
Do tego bierz na firmę co się da. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Może bez przesady, ale paliwo, sprzęt biurowy, czasem
@AnonimoweMirkoWyznania: Jeżeli kupujesz coś "na firmę" możesz po pierwsze odliczyć VAT - czyli nie płacisz do US, ale wydajesz kasę na środki potrzebne do prowadzanie firmy. Strzelam że puszczenie kompa na OLX może być ryzykowne (zwłaszcza że Morawiecki uszczelnia system VAT :P), w wypadku kontroli z US. Dodatkowo kwotę netto możesz wykorzystac do obniżenia podstawy opodatkowania podatku dochodowego (w efekcie zapłacisz niższą zaliczkę). Składki do ZUS również możesz wykorzystać do obniżenia
Czy mogę kupić kompa na fakturę i puścić go na olx?


Nie

Jak to wygląda kosztowo, gdy np. komputer w sklepie kosztuje 8000zł, to ile ja faktycznie za niego płacę?


5268,29zł przy liniówce. Mniej więcej 1/3 mniej.

Druga rzecz - jak to jest z zakupem auta na firmę? czy to musi być auto z salonu?


Nie

Dajmy na to chciałbym kupić auto do 60000 zł - to jak to dokładnie wygląda?


Zależy