Wpis z mikrobloga

Agnieszka Śliwowska

"Kalendarium upadłości największych radomskich firm i komentarz jednego z internautów:
„Radom to miasto gdzie się urodziłem i spędziłem pierwsze lata życia. Zawsze miałem do niego słabość. Moja mama i ciocie pracowały "U Bata". Ci z Radomia wiedzą gdzie. Pamiętam słowa Cioci już w czasach "wolności" Że gdyby wiedziała że do tego doprowadzą ich protesty to wolałaby dwa razy tyle dostać pałą żeby wybić jej z głowy protesty. Ciotka żyła i pracowała w mieście dumnych robotników. Umarła w zapadłej dziurze bez przemysłu i bez pomysłu na przyszłość. Myślę że to swoista sprawiedliwość dotykająca tych którzy podnieśli rękę na ludowa władzę. Wasze dzieci są traktowane jak robactwo. Nikt się z wami nie liczy. Na waszych plecach wyhodowaliście pijawki spijające waszą krew. Przykro”.

RWT
Falę wielkich upadłości zapoczątkowała Radomska Wytwórnia Telefonów, do niedawna czołowy producent aparatów telefonicznych w Polsce. Upadła w 1996 r. Cały majątek firmy został już sprzedany. Kilka lat temu prasa donosiła, że na terenach po RWT przy ul. Struga Wyższa Szkoła Finansów i Bankowości zbuduje halę sportową. Plany odłożono.

Acanta
W czerwcu 1998 upadła Acanta, czyli była Fabryka Wyrobów Emaliowanych, przez wiele lat jeden z czołowych producentów kuchenek gazowych w kraju. Należności ściągnięte od dłużników i wpływy ze sprzedaży majątku przeznaczono na wypłatę zaległych wynagrodzeń.

RZMO
W tym samym czasie co Acanta upadły też Radomskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych. Syndykowi nie udało się sprzedać firmy w całości i majątek RZMO został podzielony.

Elektrociepłownia Radom
W listopadzie 1998 r. sąd ogłosił upadłość Elektrociepłowni Radom. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 160 pracowników. Podejmowane są próby sprzedaży zakładu w całości inwestorowi prywatnemu.

Radoskór
W lutym 1999 r. upadły Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór, jedno z największych w Polsce przedsiębiorstw przemysłu skórzanego i obuwniczego. Jeszcze przed upadłością firma pozbyła się dużej części majątku nieprodukcyjnego. Majątek produkcyjny firmy został podzielony i sprzedawany jest w częściach.

Radomskie Zakłady Garbarskie
W czerwcu 1999 r. sąd ogłosił upadłość Radomskich Zakładów Garbarskich. Syndyk rozpoczął sprzedawanie majątku garbarni na części, część terenu jest dzierżawiona. W halach po RZG planowano m.in. uruchomienie centrum budowlanego.

Wytwórnia Części Zamiennych
W listopadzie 1999 r. upadła Wytwórnia Części Zamiennych. Majątek przedsiębiorstwa jest sprzedawany na części.

Zakłady Metalowe "Łucznik"
W listopadzie 2000 r. upadło największe przedsiębiorstwo Radomia, przez wiele lat symbol miasta – Zakłady Metalowe Łucznik, zatrudniające w okresie powojennym średnio 12 tys. osób. Syndyk najpierw upłynnił majątek nieprodukcyjny, następnie rozpoczął sprzedaż i dzierżawę części majątku produkcyjnego.

Zakład Maszyn do Szycia "Łucznik"
Ostatnią z wielkich upadłości radomskich firm było bankructwo Zakładu Maszyn do Szycia Łucznik w roku 2002. Jak w większości pozostałych przypadków, majątek sprzedawany jest na części i dzierżawiony"

#polska #przemysl #gospodarka #radom #takaprawda
  • 11
@PolskaWolnosc:

Nasze produkty były milion razy lepsze niż zagraniczny bubel


Na pewno - wszyscy są głupi i zamiast milion razy lepszego poloneza woleli stare mercedesy. Czy może jednak nawet zachodni szrot był lepszy od tego co u nas zjeżdżało z taśmy?

Trzeba to zmienić


Pewnie policyjną pałą i zakazem importu xD
@PolskaWolnosc: Ale co mnie obchodzi to, że był przemysł? Dzisiaj też jest i to wielokrotnie większy niż wtedy, a nie trzeba go trzymać na państwowej kroplówce (pomijając te sektory, którym zgodnie z twoim życzeniem nie pozwolono zweryfikować swojej opłacalności - górnictwo, czy produkcja prądu).
@PolskaWolnosc: Przejrzałem pobieżnie, bo to tylko jakaś gównostrona na wordpressie. Ale jest to prosta litania "kiedyś to był przemysł, teraz to nie ma przemysłu". CO Z TEGO, że produkowano Stary, Tonsile na licencjach zachodnich, samoloty na licencjach wschodnich, proste statki czy zbudowano szpital.

Dzisiaj też się produkuje Ursusy, Volkswageny, czy Fiaty. Z elektroniki to produkcja dla LG, czy polski kości RAM Goodram. W Mielcu dalej produkuje się śmigłowce. Przemysł stoczniowy ma