Wpis z mikrobloga

Obejrzałem właśnie #dunkierka #dunkirk i jestem pod sporym wrażeniem. Jak zawsze Nolan odwalił kawał dobrej roboty. Tylko jedno mnie zastanawia - pod koniec filmu Tom Hardy zestrzeliwuje inny samolot ze zgaszonym silnikiem. Tu pojawia się pytanie: czy to w ogóle możliwe? Z tego co kojarzę to spitfire'y miały karabin sprzężony z silnikiem, więc nie mógłby z niego strzelać? #pytanie #lotnictwo #iiwojnaswiatowa #militaria
  • 14
@Ranger: Sprzężony w takim sensie, że jak przed lufą była łopata śmigła to nie następował wystrzał. To nie znaczy, że karabin był napędzany przez pracujący silnik. Kałach strzela i bez podczepionego silnika samolotowego.
A poza tym SPOILER, tempa bulwo!
@Ranger nie jest to możliwe. Tzn... Możliwe jak trafienie... Może nie szóstki ale piątki w totka.
Spitfire miał małą wysokość i prędkość. Nurkujacy ju87 miał duża prędkość, leciał pod innym kątem.

Spitfire w tamtym czasie nie miały zazwyczaj hispano (a na tamtym spitfire nie widziałem tych ciężkich luf od tych działek), tylko .303 - spitfire nie miał szans wsiąść temu ju87 na ogon, więc trzeba przyjąć że pojedynczy pocisk kalibru .303 rozłożyłby
@Polinik: No wiadomo, że to nie silnik napędza karabin, ale czy nie właśnie ruch silnika/łopat powodował wciskanie spustu w odpowiednim momencie? Czy jest tak jak mówisz, że on tylko blokuje spust, więc bez ruchu karabin będzie albo zablokowany, albo odblokowany na stałe (w zależności od ułożenia zatrzymanych łopat)?

@graf_zero: dzięki za info, nie jestem ekspertem, a w filmie jakoś miałem wrażenie jakby strzelały z kadłuba... Może przez tę perspektywę z
@Ranger: Biorąc pod uwagę to co koledzy wyżej pytali -- skoro w tym samolocie karabiny były w skrzydłach i nie było potrzeby synchronizacji ze śmigłem, to nie wiem, skąd masz jeszcze wątpliwości. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ranger:

Brytole i Amerykanie nie mieli samolotów z działkami zamontowanymi w kadłubie. To czy można było strzelać jest kwestią akademicką, bo pilot na widok stojącej dechy sra w gacie i stara się szukać miejsca do lądowania / skakać jak najwyżej z samolotu, jeśli nie znajdzie.




@swistak25: Śladowe ilości względem kucyków, dzbanków i większości pokładowego tatałajstwa, które miały od 4 do 8 emdwójek w skrzydle :P

Niemcy za to we wszystkich samolotach mieli zamontowane na masce dwa kaemy, z czego w Fokach działka zamontowane w skrzydłach również strzelały przez tarczę śmigła.

PS: nie liczę oczywiście myśliwców dwusilnikowych które miały uzbrojenie w kadłubie, ale nie strzelało ono przez tarczę śmigła.