Wpis z mikrobloga

3 046 - 1 = 3 045

Tytuł: Sprawiedliwi zdrajcy: sąsiedzi z Wołynia
Autor: Witold Szabłowski
Gatunek: Reportaż
★★★★★★★★★★

Kiedyś, dawno temu będąc dzieckiem babcia opowiedziała mi pewną historię z wojny: "pamiętaj, damian713, że nawet podczas wojny nie wszyscy Niemcy byli źli. Do naszej wioski przyjeżdżał pewien oficer i woził wszystkie dzieci samochodem, w czasach gdy na podlaskiej wsi to była rzadkość"
Pamiętam, że byłem dość zszokowany, przecież zawsze i wszędzie była jedna narracja, że Niemiec podczas wojny to morderca i grabieżca.

„Jak to się dzieje, że gdy jeden człowiek sam chwyta za motykę, widły, nóż i idzie zabijać, drugi ryzykuje wszystko, by ratować obcych sobie ludzi. Jeden idzie i zabiera po tych zabitych kołdry, widelce, talerze, szafy, ba, nawet zboże z pola. A drugi szuka w snopkach, czy ktoś nie przeżył; przynosi wodę, ubranie, coś do jedzenia… Jakie mechanizmy nami rządzą”. -str. 356

Czytając te opus magnum zdarzało się, że musiałem przerywać lekturę chociaż na kilka godzin, wyjść na powietrze bo w trakcie lektury zbierała się taka żółć w sercu... Jest tam taka historia o ojcu i synu, rozdzielonym w 1943r., gdzie spotykają się ponownie w 2003r. Kiedy przeczytałem ostatnie zdanie tej historii to poczułem tylko zimny dreszcz na plecach... Jakby ktoś poraził prądem...
To książka daleka od uogólnień, schematyzmu i biało-czarnej narracji. Ukraińcy mordowali ale i pomagali Polakom. Polacy mordowali ale i ratowali Żydów.

Na obwolucie książki znalazły się słowa Hanny Krall, które zacytuję: "Czytajcie państwo, czytajcie. Dowiecie się - jak wielkie może być zło i jak wielkie dobro potrafi być. I nie zapomnijcie pomyśleć, co wy byście wtedy..."

#ksiazki #czytajzwykopem #historia #gruparatowaniapoziomu

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz damian713 - 3 046 - 1 = 3 045

Tytuł: Sprawiedliwi zdrajcy: sąsiedzi z Wołynia
Aut...
źródło: comment_7VV24xJy089vgZ0tqGN4wr76YmCiIOFS.jpg
  • 12
@damian713: za każdym razem kiedy czytam reportaże o wojnie mam w głowie cytat "tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" łatwo jest siedząc przed komputerem czy książka, wyobrażać sobie jak wielkimi bohaterami byśmy byli. A ile razy w czasie pokoju, kiedy jesteśmy względnie bezpieczni odwracamy wzrok widząc cierpienie i niesprawiedliwość
@trapped: zwyczajnie razi mnie ekstrapolowanie do normy zachowań, dzięki którym inni mają usprawiedliwienie bo "wszyscy odwracają wzrok"

Poza tym o ile nie jesteś rzecznikiem to pisz i wyrażaj opinie we własnym imieniu
@grawiton: zadałam Ci proste pytanie, na które jest prosta odpowiedź.
teraz podaj mi fragment mojej wypowiedzi, gdzie usprawiedliwiam odwracanie wzroku.
wszyscy ludzie oddychają, wszyscy ludzie jedzą, to też jest ekstrapolowanie?
zachowań, dzięki którym inni mają usprawiedliwienie bo "wszyscy odwracają wzrok"


Nie napisałem że usprawiedliwiasz.

Nigdy nie przechodzę obojętnie,
czasami nawet wyciągam telefon i nagrywam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@trapped: może jestem nie wyspany, ale widzę pytanie przed tym stwierdzeniem.

A ile razy w czasie pokoju, kiedy jesteśmy względnie bezpieczni odwracamy wzrok widząc cierpienie i niesprawiedliwość