Wpis z mikrobloga

@Felynsky: Nie ma znaczenia, tylko upewnij się że to uzwojenie pierwotne - większa rezystancja.
Ale po wycięciach w plastiku widać że to czerwone końcówki są uzwojeniem pierwotnym.
  • Odpowiedz
  • 0
@filozof900 nie ma czarnego. Czarna to jest izolacja na niebieskim kablu.
Ale sprecyzuję Wam moje pytanie, bo chyba nikt nie zrozumiał :)

Dwa kavle czerwone odchodzą od tego zasilacza. Brązowy i niebieski opatulony czarną izolacją odchodzą od wtyczki do kontaktu.
Czy jest jakaś różnica w tych czerwonych czy to nie ma znaczenia czy który z nich połączę z czerwonym a który z niebieskim
  • Odpowiedz
@Felynsky: Pytasz mnie poważnie? Ma cieńsze, bo przy dużym napięciu płynie mniejszy prąd. Po stronie wtórnej są grubszez żyły, bo przy niższym napięciu może popłynąć większy prąd. Moc po stronie wtórnej = moc po stronie pierwotnej.
  • Odpowiedz
@Felynsky: Np. jeśli po stronie wtórnej masz napięcie 12V i pobierzesz prąd 10A to daje 120 W. A teraz jeśli 120 W podzielisz przez 230V to masz zaledwie 0,5A. Dlatego żyły po stronie pierwotnej są z reguły cieńsze i jest więcej nawiniętych zwojów. Większa rezystancja uzwojenia.
  • Odpowiedz
  • 0
@Syntax Poważnie. Nie jestem elektrykiem, nie.miał też mnie kto uczyć takich rzeczy, dlatego wolę się sam edukować w tym zakresie wliczając to pomoc Waszą- Mirków. Dziękuję za każdą radę :)
  • Odpowiedz
@Felynsky: Po prostu to jest taka przekładnia jakby. Po stronie wtórnej masz zwykle więcej zwojów i to podłączasz do wyższego napięcia, a po stronie wtórnej dostajesz obniżone napięcie ale pobierzesz większy prąd niż ten płynący po stronie pierwotnej.
Mógłbyś też zrobić na odwrót. Podłączyć po stronie wtórnej (traktując ją jako pierwotną) 12 V zmiennego napięcia i zasilać stroną pierwotną (teraz wtórną) żarówkę.
Ale gdybyś stronę wtórną podłączył do 230 V
  • Odpowiedz
  • 0
@Syntax a jeżeli stronę pierwotną podłączę pod napięcie 230V i ze strony wtórnej wyjdzie mi 120W to jak podłączę żarówkę 20W to nic się z Nią nie stanie? Chodzi mi o to czy nadmiar watów nie zaszkodzi. Bo przy niedobrze to by nie zaświeciła
  • Odpowiedz