Wpis z mikrobloga

Tak sobie szukam, ale rozeznania za bardzo nie mam, bo nie jadam chleba. Mam maszynę do wypieku chleba, aktualnie mąki razowe żyto oraz orkisz. Za nami pierwszy chleb o składzie 300g orkisz, 100g żyto + woda, drożdże, oliwa i sól. Niebieski kręci nosem, że nie bardzo, że bez smaku.
Ma ktoś sprawdzony przepis na podobny chleb z tych mąk? Bez mąki pszennej i z automatu rzecz jasna.
#bojowkapiekarska #chleb #gotujzwykopem

Ogólnie chciałabym bazować w chlebach głównie na życie, orkiszu i gryce, a jak w końcu znajdę w dobrej cenie to samopszy i płaskurce.
  • 18
@Naciass: xDDDD cebula też była w środku! ale przysięgam, więcej już nic xD
Wiesz, rzecz w tym, że smaczny chleb nie potrzebuje dodatków ( ͡° ʖ̯ ͡°) Nie wiem czemu mu nie smakował, czy to kwestia przepisu [ale taki mega prosty przepis?], czy może nie wiem, może orkisz niet? Ja się nie wypowiem, bo nie próbowałam, ale to nawet nie mi ma smakować..
@matra: Orkisz to też pszenica, od zwykłej pszenicy zawiera więcej białka i glutenu.
1. Możesz spróbować mąkę żytnią zaparzyć (zalać wrzątkiem), tak do konsystencji śmietany, i zostawić do ostygnięcia. Potem zmieszać z mąką orkiszową i drożdżami.
2. Ciasto chlebowe zagniata się 2 razy - pierwszy raz 15 min i na dwie-trzy godziny do wyrośnięcia, drugi raz kilka minut i znowu do wyrośnięcia.
3. Im więcej mąki pszennej (orkiszowej) w chlebie tym
@corrs: wiem, że to pszenica, ale chodziło mi o brak zwykłej mąki pszennej. Nie mam foremki do chleba i nie chcę piec go w piekarniku, po to ściągnęłam sobie do domu automat, a wiem że chleb z niego może być naprawdę smaczny, bo jadłam niejednokrotnie, także rady jak na razie nie dla mnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Naciass: no będę szukała i próbowała, tylko myślałam, że
od zwykłej pszenicy zawiera więcej białka i glutenu


@corrs: nie mniej? Moje doświadczenie z orkiszem jest takie, że ciasto jest luźniejsze, więc chyba mniej.
@matra: orkisz dobrze idzie z miodem. Jak chcesz bardzo wyrazisty smak to dodaj łyżeczkę czarnuszki.
@tptak: mi się też wydawało że orkisz ma mniej glutenu, przynajmniej jak kiedyś na nim pracowałam, to inaczej zachowująca się mąka. Czarnuszkę mam, niebieski lubi, więc spróbuję do następnego dodać, dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@matra: zainwestuj w garnek żeliwny lub zainteresuj sie tematem. Mój różowy tez kreci nosem ze nie dobre, a po 2 wypiekach z garnka zachwycona jak cholera. Na ten moment robie pszenno zytni ale jak skonczy mi sie pszenna to bede eksperymentowal z orkiszem, zytem i gryka
@TheFuckingRoses: nope, ma być bez piekarnika, zresztą ja i tak chleba nie jem, to tym bardziej nie żyłowałabym piekarnika dla jednej osoby, także bez różnicy mi to ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@matra: chleb razowy na samych drożdżach jest rzeczywiście trochę bez smaku. Dobrze byłoby dodać trochę zakwasu lub poolish. Poolish to mieszanina mąki i wody z dodatkiem odrobiny drożdzy. Można zmodyfikować Twój przepis następująco: 12 godzin przed wstawieniem chleba do maszyny wymieszaj 150 g mąki orkiszowej i 50 g żytniej z 200 ml wody, dodaj 1/8 łyżeczki suchych drożdzy (albo pół łyżeczki świeżych). Nałóż na miskę folię, żeby mikstura nie wysychała. Po