Wpis z mikrobloga

Różyczka Goździewska, ośmioletnia sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego. Ta dziewczynka, pomagała w szpitalu polowym kompanii „Koszta” w kamienicy przy Moniuszki 11. Dzięki jej wysiłkom uratowano życie wielu osób.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #fotografia #fotohistoria #historiajednejfotografii #historia #dziendobry
Pobierz wojna - Różyczka Goździewska, ośmioletnia sanitariuszka podczas Powstania Warszawskie...
źródło: comment_RLZ9rB4SBoadinsjMT0n4kdXpHeQlRb2.jpg
  • 143
@Lisowczyk: przeczytaj mój ostatni post, pisalem, że ewakuacji w Warszawie nie było przez przerobienie na żołnierzy wszystkich cywilów. Gdyby jeszcze mieli dla nich broń to spoko, ale dowódcy powstania są współodpowiedzialni za rzeź Warszawy. Wiedzieli przeciw komu walczą więc po co dzieciom do głów wciskali kit i kazali im nosić listy i opatrywać rannych? Nie odmawiam im (powstańcom) bohaterstwa ale na Boga nie traktujmy każdej ich decyzji jako jedynej słusznej. Popełniali
@mwmichal: Człowieku, odleciałeś totalnie " przez przerobienie na żołnierzy wszystkich cywilów" skąd bierzesz te brednie? Mnóstwo warszawiaków było przeciwnych powstnaia już w czasie jego trwania. Myślałem, że pisze z kimś kto ma jakieś pojęcie o tematyce, takich bzdur dawno się nie naczytałem.
@wojna: Obrzydliwe. I kto decyduje o tym, czy coś wnosi, ty? Wnosi bardzo dużo, między innymi pytanie o szczegóły. Dla ciebie tylko komentarz "OOO ALE PIĘKNIE POMAGAŁA SUPER" coś wnosi? Chcę wiedzieć jak pomagała, chcę potwierdzenie, że to nie jest tylko upośledzona miejska legenda "ku pokrzepieniu serc" ludzi ówczesnych czasów, którą teraz promuje się jak prawdę. Chcę też dowód na to, że jej pomoc faktycznie była na tyle znacząca, że "uratowała
@mwmichal: Podasz jakąś literature w której jest napisane, że wszyscy cywile brali czynny udział w powstaniu? Bardzo intryguje mnie ten temat. Gwoli ścisłości Operacja Hannibal została orpacowana we wrześniu 1944 (kiedy już było wiadomo że Niemcy przegrają). A zaczęto ją realizować dopiero gdy Niemcy znaleźli się w kotle, nie uwązasz żę trochę za późno za ewakuacje ludności gdy jesteśmy już w okrążeniu? Ciekawostka - sowieci zaczęli ewakuować ludzi ze Staingradu zanim
@McSayerPL: Kto decyduje? JA bo to moj wątek. Nie podoba ci sie to zawsze możesz wyjść. Chcesz dowódów :D Jak pomagała? Masz wyżej...Teraz sobie odpowiedz na pytanie, gdyby nie pomaga tak jak wspomniano pare wpisów wyżej, to jak myślisz ile osob by przeżyło.
@wojna: Krytyka się najwyraźniej nie podoba, zbyt niewygodna...
Tak, chcę dowodów. Takich historyjek że ktoś coś robił i uratował mnustwo osobuw!!!!111 jest dość sporo. Nie wątpię, że była taka dziewczynka i biegała sobie w szpitalu polowym, ale nie wierzę że uratowała "wiele osób". A dziesiątki stron w internecie na jej temat z absolutnie tym samym opisem to dość średni dowód.
To bylo ośmioletnie dziecko.
Jak to ile osób by przeżyło? Przeżyłoby