Wpis z mikrobloga

Przejrzałem tak na szybko nowa ofertę roamingową w Play i jeżeli chodzi o oferty NA KARTĘ wygląda to bardzo ciekawie. Widać, że Play równa do T-Mobile i Orange o ile nie przewyższa (W Orange chyba trzeba płacić za odebrane połączenia a Internet w T-Mobile jest drogi i tak sam w sobie nawet w kraju).
Wygląda na to, że w Formule Unlimited na Kartę za 25 zł mamy nielimitowane rozmowy/SMSy w roamingu a do tego najprawdopodobniej 1,25 GB (według unijnego wzoru).
Jeżeli chodzi o FUP to tak: jeżeli karta w ciągu 4 miesięcy była zalogowana przez ponad 50% czasu w roamingu, jeżeli karta w Polsce sobie leżała w szufladzie a potem była intensywnie używana w roamingu - wtedy będą doliczone dodatkowe opłaty, 5 gr za odebranie, 16 gr za wychodzące, 5 gr za SMS, 4 gr za 1 MB.
Jak znajdę czas to przeanalizuję dokładnie chociaż mam nadzieję, że ktoś inny to zrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#play #roaming #telekomunikacja #zagranico
  • 24
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MichaelT128 No w sumie dopiero wtedy się okaże jak to wszystko działa. Teraz w wielu przypadkach to tylko zgadywanie, np. cholera wie jak będzie rozliczamy Stan Darmowy.
  • Odpowiedz
@marek_g unijny wzór z tego co wiem jest do abonamentu, o karcie zapomnieli. :S

Wiec nie wiem jak oni wyliczaja GB. I co ze skumulowanymi pakietami? Obecnie mam 300GB w kraju. :p

Akurat 15 jadę zagranico, przetestuję.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Krupier Gruszka (rzecznik Play) wspominał o tym wzorze w kontekście karty więc nic nie wiadomo.
Też tyle uzbierałem (303 GB). Za parę minut konferencja Play na ten temat. Później ją oglądnę, może to coś wyjaśni.
  • Odpowiedz
Jeżeli chodzi o FUP to tak: jeżeli karta w ciągu 4 miesięcy była zalogowana przez ponad 50% czasu w roamingu, jeżeli karta w Polsce sobie leżała w szufladzie a potem była intensywnie używana w roamingu - wtedy będą doliczone dodatkowe opłaty, 5 gr za odebranie, 16 gr za wychodzące, 5 gr za SMS, 4 gr za 1 MB.


@marek_g: moim zdaniem tam jest KONIUNKCJA czyli jeśli np. 2,5 msc byłem w roamingu, ale skorzystałem np. z 100 minut, a przez 1,5 msc w kraju np. wydzwoniłem 500 minut, analogicznie dla internetu, np. 2.5 msc i 100 MB, a w kraju przez 1,5 msc np. 1,5 GB.

Zapis brzmi
  • Odpowiedz
@Krupier: Obejrzałem nagranie https://www.youtube.com/watch?v=p1C7_aVqzXM. (nie musisz całego czytać, raczej zrobiłem dla siebie #taktyk żeby użyć w przyszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°))
Najważniejsze info:
Stan Darmowy nie obowiązuje w roamingu - płaci się stawkę cennikową.
Promocyjne bonusy danych np. GBty z Coca-Coli, pakiety danych po doładowaniu gratis nie obowiązują.
Wzór unijny dotyczy zarówno dla abonamentu jak i karty. Uprościć go na obecną chwilę można tak: 5 zł 257 MB.
Internetu w roamingu masz tyle ile płacisz obecnie - trzy przykłady: abonament za 30 zł masz 1542 MB, pakiet na kartę za 25 zł masz w roamingu 1285 MB, oferta
  • Odpowiedz
@marek_g: dzięki, przyda się. Czyli generalnie moje 300GB na nic się przyda w roamingu, trudno, płakać nie będę. ;)

Ciekawe jak z tym EOG bo wg cennika roamingowego Play Szwajcaria jest zaliczana do Strefy Euro.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Krupier Od teraz już nie jest. Powtarzali to kilka razy na dzisiejszej konferencji.
Play do 15 czerwca miał Szwajcarię w swojej Strefie Euro z własnej woli bo nie musiał ale chciał mieć. Teraz już nie chce.
  • Odpowiedz
@Krupier: Żadnego kraju z EOG wyrzucić nie mogą (czyli UE, Liechtenstein, Norwegia, Islandia), raczej jak wyrzucą to jakieś małe kraiki, które mają luźne związki z krajami EOG. Przykładowo nie wszyscy operatorzy liczą tak samo Danię z Grenlandią czy Wielką Brytanię z Wyspą Man.
Na nagraniu ktoś pytał o Reunion. Nie wiedzieli co odpowiedzieć. Z resztą babka myślała, że Słowenia nie jest w EU a Gruszka, że Chorwacja więc z czym
  • Odpowiedz
@marek_g: sam bym nie wiedział gdzie leży Reunion i co to jest. XD

@lyncz: mówię o krajach typu Grenlandia or sth. Ciekaw jestem też jak potraktują Maderę, ale raczej jako Portugalię.
  • Odpowiedz
@marek_g: Ładny wywód, tylko jeszcze bym dodał że 5 zł => 257 MB jest dla pewnego kursu EUR/PLN. Jak Euro stanieje będzie więcej internetu, jak z drożeje to mniej. Ciekawe z jaką częstotliwością będą aktualizować kurs waluty.
  • Odpowiedz
@lyncz: Z tego co pamiętam co pół roku uaktualnia się kursy walut.
Przy okazji to: od 1 stycznia stawka hurtowa spadnie gdzieś do 6,50€. Później co rok będzie spadać aż bodajże 1 stycznia 2022 osiągnie 2,50€ za 1 GB.
Będzie więc jeszcze taniej. Wzór unijny uwzględnia zarówno kurs euro jak i stawkę hurtową.
  • Odpowiedz
@lyncz: @marek_g: ale Polacy to jednak marudy są. Z forum Play:

trochę słabo z internetem mobilnym,mam pakiet:

FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED

Internet bez limitu na zawsze

i roamingu
  • Odpowiedz
@Krupier: My już chyba tak mamy, że lubimy narzekać. U nas jest naprawdę tanio np. Czesi się zachwycają cenami usług telekomunikacyjnych w Polsce, często czeskie gazety i portale piszą o tym. U nich za ten sam zestaw usług mobilnych płaci się 3-5 razy więcej.
Dokładnie tak będzie jak piszesz. Jak znajdziemy sposób żeby jakoś ominąć ten limit 4 miesięcy, czy nawet i bez tego ceny podskoczą w górę, że będzie
  • Odpowiedz
@marek_g: limitu nie przeskoczą więc o tyle plus. Mam nadzieję, że opy będą tego skrupulatnie pilnować.

A rynek wykończą nikt inny jak... tirowcy. Wykończyli swego czasu oferty Europa z darmowym odbieraniem w UE więc teraz pewnie będzie podobnie. Wyobraź sobie, że ci ludzie potrafili siedzieć na telefonie, kierować samochód i słuchać oddechu śpiącej żony leżącej 3000km od nich. A taryfa chodziła.
  • Odpowiedz
@Krupier: A stawki hurtowe wcale nie są takie niskie jakby się mogło wydawać.
Nie żebym chciał całkowitej likwidacji bo np. MTR-ów w USA nie ma w ogóle i dlatego Lycamobile czy Klucz może oferować tanie połączenia do tego kraju ale z drugiej strony istnieje tam takie kuriozum, że w najtańszych ofertach połączenie przychodzące jest płatne (nie dam sobie ręki uciąć ale jeszcze z 5 lat temu tak było).
Coś mi
  • Odpowiedz
@Krupier: No tak, a ten zasięg w USA - tragedia.
Co jak co ale my Polacy możemy być na pewno dumni ze swojej telekomunikacji mobilnej i nowoczesnego systemu bankowego. To nam się udało, trochę dzięki wcześniejszemu zacofaniu.
  • Odpowiedz