Wpis z mikrobloga

Jak Europa straciła impet. I co dalej? <---kopnij

Zamiast Europy „wielu prędkości” powinniśmy dążyć do Europy „wielu ścieżek”, która dałaby państwom członkowskim szerszy wachlarz możliwości do wyboru – twierdzi George Soros.

Chciałbym dzisiaj Państwu opowiedzieć, nad czym pracowałbym z Tommaso Padoa-Schioppą, gdyby wciąż żył. Próbowalibyśmy ocalić Unię Europejską w dążeniu do jej radykalnej renowacji. Pierwszy cel, jakim jest ocalenie Europy, jest priorytetowy, ponieważ stoi ona w obliczu zagrożenia egzystencjalnego. Nie zapomnielibyśmy jednak o drugim celu. Renowacja pozwoliłaby bowiem ożywić poparcie, jakim Unia Europejska niegdyś się cieszyła. Przyglądalibyśmy się przeszłości i analizowalibyśmy, co poszło nie tak i jak można to naprawić.

Unia Europejska jest obecnie pogrążona w kryzysie egzystencjalnym. Moje pokolenie było w większości za dalszą integracją. Następne pokolenia zaczęły widzieć w UE wroga, pozbawiającego ich bezpiecznej i obiecującej przyszłości. Wielu wątpiło, czy Unia Europejska jest w stanie poradzić sobie z mnogością nagromadzonych problemów. Poczucie to pogłębiło się wraz ze wzrostem znaczenia antyeuropejskich, ksenofobicznych sił politycznych, kierujących się wartościami diametralnie sprzecznymi z wartościami, na których opiera się gmach Unii Europejskiej.

Od zewnątrz UE otaczają wrogie potęgi – Rosja Putina, Turcja Erdogana, Egipt As-Sisiego i Ameryka, którą Trump chciałby stworzyć, ale nie potrafi. Od wewnątrz Unia Europejska od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. podlega literze przestarzałych traktatów, które coraz mniej przystają do panujących warunków. Nawet najprostsze innowacje niezbędne do zapewnienia stabilności wspólnej waluty były wprowadzane drogą ustaleń międzyrządowych poza istniejącymi traktatami. W ten sposób funkcjonowanie europejskich instytucji stało się skomplikowane, a sama UE – w jakiejś mierze dysfunkcjonalna.

Jeśli Unia Europejska będzie kontynuować politykę business as usual, nie ma wiele nadziei na poprawę. Dlatego też Unia Europejska musi zostać radykalnie zreformowana. Inicjatywa zaproponowana odgórnie przez Jeana Monneta zaprowadziła proces integracji daleko, ale straciła swój impet. Teraz potrzebny nam wspólny wysiłek, łączący odgórne podejście instytucji europejskich z inicjatywami oddolnymi, które są niezbędne do zaangażowania elektoratu.


#neuropa #europa #swiat #polityka #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
BarekMelka - Jak Europa straciła impet. I co dalej? <---kopnij

Zamiast Europy „wie...

źródło: comment_j7y1yfSrnTmYHRdVNPibQMuLRN6ZtKEm.jpg

Pobierz
  • 7