Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, poradźcie coś, bo mam nieciekawą sytuację w UK. Chodzi o Proof Of Address. Od 4 kwietnia do 3 maja wynajmowałem pokój, na niego zarejestrowałem numer NIN (przyszedł, mam go). Później musiałem się przenieść do Londynu wschodniego - i tutaj niestety właściciel nie pozwala abym przerejestrował z jakiegoś względu NIN na jego adres (powiedział, że wszystkie listy mogą do mnie przychodzić, ale nie te z National Insurance - chodzi o utratę jakichś zasiłków). Powiedzcie mi proszę, jakie są inne sposoby uzyskania Proof Of Addres niż list z National Insurence?

3 tygodnie czekałem na rozmowę w banku (byłem dzisiaj), zaryzykowałem i otworzyłem konto na poprzedni adres (podając go jako aktualny). Ale to raczej nie wyjdzie. Nie mam pojęcia co robić. Jestem w kropce.

#londyn #uk #emigracja #emigracjazwykopem #nationalinsurance #anglia #pytanie
  • 18
@Senior_Mordino: Mam spisaną ręcznie umowę, ale ona jest nieważna dla banków. Tak samo tylko w jednym z 5 banków (dokładnie rzecz biorąc w Santanderze) zarespektowali mi dokument z NINem jako Proof Of Address - tak to nawet jego nie chcą, tylko żądają najczęściej rachunków. A ja przecież wynajmuję pokój.

Idziesz za parę dni do banku i zmieniasz adres i nic nie potrzebujesz, co do opisanej sytuacji to nie mam pojęcia.


Ale
że wynajmuje komuś mieszkanie aby nie płacić podatku od wynajmu


@Senior_Mordino: Mysle ze jeszcze gorzej - mieszkanie jest councilowskie lub protected tenancy.
@osobliwosc: Poki co mozesz zalozyc konto w Revolut, zawsze to cos zanim ogarniesz proof of address. No i najlepiej rzeczywiscie sie przeprowadz, to mieszkanie to jest jakis walek, a to oznacza ze pewnego dnia moga przyjsc mili panowie z High Court Enforcement i dostaniesz godzine na wyprowadzke.
National
Tak ci w banku powiedzieli, czy tylko tak słyszałeś?


@Senior_Mordino: Tak mi powiedzieli w banku. Powiedzieli że mogą uznać tylko Tenancy Agreement (to jest umowa w przypadku mieszkania), a nie jakąś sporządzoną na kartce umowę na wynajem pokoju.
Poza tym, sam napisałeś że już MASZ konto, tyle że na stary adres. W tej sytuacji już nawet nie potrzebujesz żadnego dowodu adresu. Po prostu idziesz do banku i podajesz nowy adres.


@Senior_Mordino: Nie, nie... nie napisałem tak. Napisałem, że dzisiaj spróbowałem otworzyć konto w Santanderze i podałem im ten stary adres pod którym już nie mieszkam dwa tygodnie). Prawdopodobnie karta wraz z hasłem przyjdzie pod poprzedni adres - albo nie.
@Senior_Mordino: Ale Tenancy Agreement jest TYLKO DLA WYNAJMU CAŁYCH MIESZKAŃ (a nie pokoi). Nie mogę tego dostać, a najtańszy wynajem jakiegoś nieumeblowanego mieszkania daleko od stacji metra to koszt 1100 funtów miesięcznie + jednorazowy depozyt 1100 funtów + opłaty agencyjne (600-900 funtów). Tak to wygląda.
Dla porównania wynajem taniego pokoju to koszt 360-400 funtów + depozyt w wysokości miesięcznego czynszu.
Myślę że to co robi właściciel może być nielegalne, więc powiedz mu że zrywasz umowę i się wyprowadzasz jeśli robi coś takiego


@dmobe: Jemu to strzyka czy zerwę umowę czy nie. Za taką cenę 360Ł zaraz kogoś znajdzie następnego. Jedyne co to mnie może zaboleć, bo może mi nie oddać depozytu (zerwałem umowę). Tak to wygląda.
@osobliwosc: banki nie akceptuja teenancy agreement od prywatnych agencji, akceptuja tylko te councilowskie. Dowodem zamieszkania moze byc rachunek za wode/prad (nie wiem jak inne np tel) wyslany na Twoje imie i nazwisko, mi sie udalo dogadac w banku ze przyniose potwierdzenie od pracodawcy, na ktorym byly dane z pl dowodu osobistego i adres zamieszkania, z podpisem i zaswidczeniem pracodawcy. Natomist tak jak inni pisza, jak juz masz konto to powinienes moc
@sztas: Twój post bardzo dużo wniósł. Zwłaszcza ostatnie zdanie. BARDZO DZIĘKUJĘ!
To znaczy, że prawdopodobnie po założeniu konta (dostałem sort code i account number) przy chęci zmiany adresu na nowy nie jest wymagane potwierdzenie nowego adresu. To może być furtka tutaj.
@osobliwosc: Jeśli masz już konto to zmiana adresu jest na gębę, żadnego potwierdzenia. Haczyk taki, że najczęściej weryfikujesz się kartą debetową, więc najlepiej jakbyś miał kontakt z kimś z poprzedniego mieszkania.
@osobliwosc: żeby zmienić adres idziesz do placówki, wkładasz kartę, wstukujesz pin i ci zmienia.
Ewentualnie wysyłasz list, zależy jaki bank. W tbs maja formularz na stronie. W innych nie wiem