Wpis z mikrobloga

Codzienna dawka astronomii z #pulskosmosu

Dobryj wieczier,

W archiwalnych danych z teleskopu Hubble'a astronomowie odkryli księżyc krążący wokół 3. pod względem rozmiarów planety karłowatej 2007 OR10. Księżyc ma średnicę ok. 250-400 km i wraz ze swoją planetą karłowatą znajduje się 3 razy dalej od Słońca niż Pluton. 2007 OR10 to największy obiekt Układu Słonecznego nieposiadający własnej nazwy. Pośród planet karłowatych większe od niego są tylko Pluton i Eris.

http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/18/hubble-dostrzegl-ksiezyc-trzeciej-pod-wzgledem-rozmiarow-planety-karlowatej/

#astronomia #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #fizyka #ciekawostki #wiedza #nauka #hubble

NASA zaczyna się rozglądać za instrumentami naukowymi, w które mógłby być wyposażony lądownik, który w przyszłości mógłby osiąść na powierzchni jednego z najbardziej interesujących obiektów Układu Słonecznego, a mianowicie Europy - lodowego księżyca Jowisza, który skrywa pod lodową powłoką ocean ciekłej wody zawierający ponad 2 razy więcej wody niż wszystkie oceany na Ziemi.

http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/18/nasa-zbiera-pomysly-na-instrumenty-dla-ladownika-europanskiego/

#jowisz #europa #ksiezyc #zycie #wszechswiat

Jeżeli nowosci ze swiata astronomii nie przypadly Ci do gustu, po prostu dodaj #pulskosmosu do czarnej listy

Do jutra!
michiko - Codzienna dawka astronomii z #pulskosmosu

Dobryj wieczier,

W archiwal...

źródło: comment_XZkoil5XK1voOYSZmmtu1F4QZeTePGat.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@michiko: mam nadzieję, że misja na Europę dojdzie do skutku i to możliwie najszybciej (ʘʘ) Europa Clipper już może być ciekawa, ale marzy mi się lądownik lub nawet coś więcej, co mogłoby popływać w tamtejszych oceanach (ʘʘ) To by było coś!
  • Odpowiedz
@nicniezgrublem: z oceanami może być problem, bo jednak ocean jest podpowierzchniowy, a według najoptymistyczniejszych modeli grubość pokrywy lodowej w najcieńszym miejscu to jakieś 5 km. Z drugiej strony niejednokrotnie Hubble obserwował gejzery wody tryskające z powierzchni Europy, zatem dochodzi do odświeżania materii na powierzchni, a to znaczy, że już siedząc na powierzchni można badać wodę z wnętrza. Swoją drogą mnie najbardziej kręci idea wykonania zdjęcia lodowej powierzchni z unoszącym się
  • Odpowiedz
może być problem, bo jednak ocean jest podpowierzchniowy


@michiko: zdaję sobie z tego sprawę. Ale jestem inżynierem i kręci mnie rozwiązywanie takich właśnie problemów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Polecieć, porobić zdjęcia i pobadać z góry, to już od wielu lat potrafimy. Wylądowaliśmy na komecie po 500 mln km pościgu. NASA dawnych czasów nie zastanawiałaby się, czy zbudowanie lądownika, który przetopi się do oceanu jest możliwe, tylko
  • Odpowiedz
@Elthiryel: im szybciej program tego przestarzałego kolosa się zarzuci tym lepiej. Ta rakieta nie ma żadnej przyszłości - ale rozwijana jest przede wszystkim dlatego, że głupio przestać jak już tyle pieniędzy się utopiło. Więc topimy dalej z nadzieją na choć jeden lot...
  • Odpowiedz