Wpis z mikrobloga

Codzienna dawka astronomii z #pulskosmosu

Dobryj wieczier,

W archiwalnych danych z teleskopu Hubble'a astronomowie odkryli księżyc krążący wokół 3. pod względem rozmiarów planety karłowatej 2007 OR10. Księżyc ma średnicę ok. 250-400 km i wraz ze swoją planetą karłowatą znajduje się 3 razy dalej od Słońca niż Pluton. 2007 OR10 to największy obiekt Układu Słonecznego nieposiadający własnej nazwy. Pośród planet karłowatych większe od niego są tylko Pluton i Eris.

http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/18/hubble-dostrzegl-ksiezyc-trzeciej-pod-wzgledem-rozmiarow-planety-karlowatej/

#astronomia #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #fizyka #ciekawostki #wiedza #nauka #hubble

NASA zaczyna się rozglądać za instrumentami naukowymi, w które mógłby być wyposażony lądownik, który w przyszłości mógłby osiąść na powierzchni jednego z najbardziej interesujących obiektów Układu Słonecznego, a mianowicie Europy - lodowego księżyca Jowisza, który skrywa pod lodową powłoką ocean ciekłej wody zawierający ponad 2 razy więcej wody niż wszystkie oceany na Ziemi.

http://www.pulskosmosu.pl/2017/05/18/nasa-zbiera-pomysly-na-instrumenty-dla-ladownika-europanskiego/

#jowisz #europa #ksiezyc #zycie #wszechswiat

Jeżeli nowosci ze swiata astronomii nie przypadly Ci do gustu, po prostu dodaj #pulskosmosu do czarnej listy

Do jutra!
michiko - Codzienna dawka astronomii z #pulskosmosu

Dobryj wieczier,

W archiwal...

źródło: comment_XZkoil5XK1voOYSZmmtu1F4QZeTePGat.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@michiko: mam nadzieję, że misja na Europę dojdzie do skutku i to możliwie najszybciej (ʘʘ) Europa Clipper już może być ciekawa, ale marzy mi się lądownik lub nawet coś więcej, co mogłoby popływać w tamtejszych oceanach (ʘʘ) To by było coś!
  • Odpowiedz
@nicniezgrublem: z oceanami może być problem, bo jednak ocean jest podpowierzchniowy, a według najoptymistyczniejszych modeli grubość pokrywy lodowej w najcieńszym miejscu to jakieś 5 km. Z drugiej strony niejednokrotnie Hubble obserwował gejzery wody tryskające z powierzchni Europy, zatem dochodzi do odświeżania materii na powierzchni, a to znaczy, że już siedząc na powierzchni można badać wodę z wnętrza. Swoją drogą mnie najbardziej kręci idea wykonania zdjęcia lodowej powierzchni z unoszącym się w
  • Odpowiedz
może być problem, bo jednak ocean jest podpowierzchniowy


@michiko: zdaję sobie z tego sprawę. Ale jestem inżynierem i kręci mnie rozwiązywanie takich właśnie problemów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Polecieć, porobić zdjęcia i pobadać z góry, to już od wielu lat potrafimy. Wylądowaliśmy na komecie po 500 mln km pościgu. NASA dawnych czasów nie zastanawiałaby się, czy zbudowanie lądownika, który przetopi się do oceanu jest możliwe, tylko czym
  • Odpowiedz
@Elthiryel: im szybciej program tego przestarzałego kolosa się zarzuci tym lepiej. Ta rakieta nie ma żadnej przyszłości - ale rozwijana jest przede wszystkim dlatego, że głupio przestać jak już tyle pieniędzy się utopiło. Więc topimy dalej z nadzieją na choć jeden lot...
  • Odpowiedz