Wpis z mikrobloga

Mirki z #programowanie, zabieram się za zmianę profesji na IT. Mam wykształcenie matematyczne, dlatego wolałbym trochę z tego skorzystać i zainteresowałem się Machine Learning. Im więcej czytam, tym więcej się dowiaduje, że jest olbrzymi boom na ML, że rynek się podwaja co miesiąc, że tirowcy nie będą mieli pracy bo wprowadzają autonomiczne ciężarówki itp. Robię sobie powoli kursy i jakieś małe projekty. Powoli nadszedł czas, żeby porozglądać się za jakąś pierwszą pracą. Zapisałem się do paru grup na fb, przeglądam justjoin.it, nofluffjobs.com, olxy i inne i powiem wam, że to jest #!$%@? jakiś dramat.

Nie robiąc jakiś szczegółowych statystyk (trochę ironia) to jeżeli pojawia się dziennie ok 20 ofert z javy, php, c++ i innych to może raz na tydzień pojawia się oferta z ML/big data. Do tego w ciągu trzech miesięcy znalazłem tylko jedną ofertę dla juniora, tak to szukają seniorów. Jak ktoś chce sam zobaczyć to zapraszam https://www.codeeurope.pl/en/job-offers . Porównajcie sobie ilość ofert z Big Data (zero) albo Artificial Intelligence (zero) z java (parę stron). Ja wcale nie oczekuję, że powinno być tyle samo, ale chociaż nie wiem, 10%? Czy nasz polski rynek aż tak nie potrzebuje ludzi od ML? Czy może są jakieś magiczne stronki o których ja nie słyszałem? Jest tu ktoś kto się zajmuje ML?

#pracait #programowanie
  • 7
  • Odpowiedz
@FuLame: obejrzyj sobie końcówkę Howarda na TED. Chodzi o to, że jeden specjalista z Machine Learningu może zrobić dużo. Dlatego nie potrzeba dużo ludzi.

Owszem, jest boom na Machine Learning, ale na rozwiązania. To że są i będą coraz częściej używane. Zaś tworzenie takich rozwiązań nie wymaga aż tak dużo żmudnej pracy programistycznej jak tworzenie korpoformularzy w Javie. Python ma niższy próg wejścia i byle matematyk może to ogarnąć. Na duży
  • Odpowiedz
@FuLame: big data ml i inne to wąskie specjalizacje i tak wygląda rynek. Szukaj ofert dla zwykłego juniora, ale w firmie związanej z poszukiwanym tematem. Ew od razu uderz do takich firm
  • Odpowiedz
@mk321: No właśnie tego się trochę boję, że większość ludzi zamiast zakładać swoje własne ekipy, wybierze kupno gotowych rozwiązań.

Chyba się trzeba będzie przerzucić na django.
  • Odpowiedz
@FuLame: równie dobrze zwykli programiści mogliby nie mieć pracy, bo firmy kupowałyby pudełkowe rozwiązania. Nawet jak, to trzeba to dostosować i praca będzie. Optymalizacja, dostosowanie do projektu itd. Myślę, że warto iść w ten ML. Deep Learning itd. dopiero niedawno zaczął być stosowany komercyjnie i nieprędko firmy zaczną sprzedawać swoje rozwiązania.
Ewentualnie można też pomyśleć nad zaczepieniem się z jakąś uczelnią. Też tam ostatnio ruszyło, otwierają nowe kierunki, biorą granty itd.
  • Odpowiedz
@FuLame: Sorry ale to wyspecjalizowana działka i w takich działkach często nie ma ofert dla juniorów. By w to brnąć albo musisz być wysokiej klasy programistą albo mieć doktorat ze statystyki. Nie ma firmy która po prostu cię przygarnie i nauczy wszystkiego bo...No bo w sumie czemu miałaby być? To tak jakbyś chciał startować od zera na neurochirurga.

Oczywiście można się w tę działkę wbić z ulicy ale to będzie wymagało
  • Odpowiedz