Wpis z mikrobloga

Mireczki, wymieńmy się dobrymi tytułami książek popularnonaukowych. Warunki są dwa: ma być możliwie jak najmądrzej i jak najciekawiej. Książka nie może nudzić, więc typowe podręczniki odpadają. Nie musi też wyczerpywać tematu do końca, więc zrezygnujmy z cegieł (zresztą takie z definicji przynudzają).

Oto moje typy:

Więźniowie geografii - sedno współczesnej geopolityki na 300 stronach. Dlaczego Chinom tak zależy na Tybecie? Czemu Polska, Białoruś i Ukraina irytują Rosję? Dlaczego morze Południowochińskie i Arktyka są na celowniku największych mocarstw? Żadnej nudy.
Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg - niedawno zmarły prof. Vetulani opowiada o tym, na czym zna się doskonale. Czyli Mózg mówi o mózgu. Krótko, ale bardzo treściwie.
Sekretne życie drzew - nie spodziewajcie się odpowiedzi na pytanie czym różnią się sosny od świerków. Książka pokazuje jak niewiele wiemy o czymś, z czym spotykamy się na co dzień. Drzewa śpią i mają poczucie upływającego czasu. Bestseller niemieckiego leśnika i popularyzatora nauki. Przy okazji polecam też Duchowe życie zwierząt. Mniej obrazoburcze, ale nadal ciekawe.
Wszystko zależy od przyimka - mistrzowie słowa udowadniają, że warto ich słuchać. Profesorowie Bralczyk, Miodek i Markowski o języku w wywiadzie z Jerzym Sosnowskim. Mistrzowska pozycja. Językoznawstwo nigdy nie było takie ciekawe.
Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg - "Po co myśleć? Przecież masz internet!". Nauka daje odpowiedź na częste tutaj pytanie dlaczego warto czytać, choćby i słabe książki, zamiast przeglądać strony internetowe czy obejrzeć kolejny serial.
Szczera prawda o nieuczciwości - psychologia wyjaśnia, że każdy kłamie, i że być może nie jest to wcale takie złe działanie. Wciąga.
Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej - ciekawe spojrzenie na nadmiar bodźców i możliwości w dzisiejszym świecie. Nie martwcie się, to nie jest żaden atak na kapitalizm, a przynajmniej ja tego tak nie odebrałem. Polecam każdemu, bo można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Po pierwsze, nie szkodzić - ta pozycja może najmniej tutaj pasuje, ale nie znam nikogo, kto by jej nie przeczytał z zapartym tchem. Historia neurochirurga, który w przystępny sposób wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodzi i jakie cholerstwa mogą nam się zagnieździć w mózgu. Z życia wzięte.

A wasze typy?

#ksiazki #nauka #ciekawostki
  • 199
Freakonomia
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/149601/freakonomia-swiat-od-podszewki

Nowe, poszerzone i poprawione wydanie światowego bestsellera. Pasjonująca książka odkrywająca prawdziwe motywy ludzkich zachowań i pierwotny sens ekonomii. Czy zastanawiałeś się, ile tak naprawdę zarabiają handlarze narkotyków? Czy wiesz, że sieć dystrybucji narkotyków jest nie mniej złożona i nie gorzej zorganizowana niż sieć restauracji McDonald's? Co stanowi większe zagrożenie: pistolet czy basen, wypadek samochodowy czy zamach terrorystyczny?
Dwójka błyskotliwych ekonomistów-detektywów stara się zrozumieć ukryte mechanizmy rządzące otaczającym nas światem. Levitt
@RDwojak Generalnie większość autorstwa Jürgena Thorwalda (choć przyznam że czytałem tylko 4, w tym Iluzję, (która też jest dobra, ale to beletryzowana książka historyczna), ale były po prostu świetne - tu link http://lubimyczytac.pl/autor/4750/jurgen-thorwald):
- "Stulecie detektywów" i "Godzina detektywów" - o historii kryminalistyki. Na przykładzie konkretnych spraw z historii są omawiane naukowe zagadnienia dot. zbierania śladów i ścigania przestępców. Grube książki, ale czyta się świetnie:)
- "Stulecie chirurgów" - podobne kompendium nt.
Dorzucam:
"Nauka świata dysku" - Terry Pratchett, Ian Stewart, Jack Cohen. I krótki komentarz: Spodziewałem się tego, czego każdy się spodziewa widząc "Świat dysku" w tytule. Dostałem świetną popularnonaukową rozprawę.
"Rozplatanie tęczy" - Richard Dawkins. O potrzebie zrozumienia świata. O trudnych tematach w przystępny sposób.
"Zapomniany język" - Erich Fromm. Obowiązkowo. Dla mnie jak jazda rollercoasterem w głąb własnego umysłu.
Kodeks 632, Szyfr Szekspira, na dobra sprawę wszystkie Bukowskiego, Jakub Żulczyk - zrób mi jakąś krzywdę, czyli wszystkie gry video są o miłości, Ślepnąc od świateł. Na ten moment wszystko co mi przyszło do głowy