Wpis z mikrobloga

Czy wie ktoś co dzieje się z nadwyżką energi osób z szybką przemianą materii?
Przykladowo, ja zjem w ciągu dnia 3000kcal i jestem strasznie chudy, inna osoba je 2000kcal i tyje jak świnia. Czy mój organizm spalone kalorie wykorzystuje lepiej niż świnia, czy te kalorie po prostu lecą z kupą w toaletę (marnuję je)?

Czy wpływa ta przemiana materii na 'stworzenie' większej ilości energii dla mózgu i innych organów?

#pytanie #silownia #mikrokoksy
  • 18
@eckehard: Też się nad tym zastanawiałem, też pytałem na mirko, odpowiedzi nie znalazłem. Szukałem też informacji ile ludzie są w stanie spożywać kalorii. Wyczytałem, że jacyś Eskimosi czy Mongołowie (takie ludy które jedzą prawie samo tłuste mięso) rzekomo wpieprzają czasami ilości rzędu 30-50 tys. kcal na dzień. Trudno żeby tyle spalali bo chyba by musieli płonąć żywym ogniem, a jednocześnie nie nabierają kilograma masy na dobę ( ͡° ͜ʖ
@bart0sz: @Karoleer:

The Eskimo is apparently able to digest and absorb very large amounts of protein and fat at a single meal. In times of plenty, 4 kg of meat daily is a common amount and much is taken at a single meal : they do not usually take food in the morning. Consumption of larger amounts such as 15 kg has been observed on occasion, and Ross (1835) considered
@Karoleer: To nie zmienia faktu, że te liczby to pewnie jakieś ekstrema. Możliwe że takich ludzi jest garstka, żyją w jakichś kilkunastoosobowych wioskach i jedzą tyle jak się trafi zwierzyna a potem nie jedzą nic przez dwa tygodnie. Tego nie wiem. Nie trafiłem też na żadne inne źródło w tym temacie.
@eckehard: Jest na odwrót. Twój organizm jest mało wydajny i do normalnego funkcjonowania i wykonywania określonej pracy zużywa wiecej kalorii. Jedna osoba do #!$%@? przez kilometr przed tygrysem potrzebuje dajmy na to 300 kcal, a druga 550 kcal. To tak samo jak z autem. Jedno na 10l paliwa pojedzie 120km inne nie przejedzie 80km. Eskimosi zużywają dużo energii na utrzymywanie temperatury organizmu na poziomie takim żeby nie doszło do hipotermii. Niektórzy
@maxver: Dobra ale te różnice nie są tak duże jak np. trzykrotność. Poza tym co z kimś kto przez całe życie je np. 2500kcal a nagle mu szajba odbije i zaczyna walić 5-6 tys? Wiadomo, trochę mu metabolizm przyspieszy, trochę zacznie tyć, ale czy rzeczywiście ogarnie całą tę nadwyżkę od razu? Przypomniało mi się, że gdzieś czytałem że tłuszcze są przyswajane tylko w pewnym fragmencie jelita i z pewną wydajnością. Dlatego
Poza tym co z kimś kto przez całe życie je np. 2500kcal a nagle mu szajba odbije i zaczyna walić 5-6 tys?

@4833478: Jesli mial zapotrzebowanie kaloryczne 2500 kcal i zacznie jesc dwa razy wiecej czyli 5 tys to 2500 kcal zostanie przetworzone i dostarczone do komorek w organizmie np odbudowa miesni, wzmocnienie kosci i statow a wiekszosc drugiej polowy 2500 pojdzie w tluszcz, wode w organizmie a reszta bedzie wydalona.
a wiekszosc drugiej polowy 2500 pojdzie w tluszcz, wode w organizmie a reszta bedzie wydalona.


@maxver: No i właśnie pytanie polega na tym jak to się rozkłada. Ile z tych 2500 (mniej więcej) to będzie ta reszta co zostanie wydalona. 1%, 10% czy 50%...?
@4833478: Wszystko zalezy od czlowieka, nie jestem w stanie tego okreslic, a po co Ci taka abstrakcyjna wartosc? Jesli chcesz zwiekszyc mase miesniowa to zwieksz o 200-300 kcal i zobacz co sie bedzie dzialo, prawdopodobnie zyskasz tyle samo masy miesniowej i tluszczu.