Aktywne Wpisy
grzes1290 +316
#alkoholizm
Dziś wstałem przed 6, sporo przed moją kobietą. Od tygodnia jestem suchy. Pojawiły się natrętne myśli, żeby iść na dwór, mojej powiedzieć, że idę do auta i do śmietnika, a w miedzyczasie pójść do żabki po 200 koloru. Jakoś wytrzymałem, bo wstała około 8. Gdyby pospała jeszcze trochę, to pewnie byłbym już po tym 200. Zjedliśmy śniadanie i ja dalej walczę ze sobą.
Dziś wstałem przed 6, sporo przed moją kobietą. Od tygodnia jestem suchy. Pojawiły się natrętne myśli, żeby iść na dwór, mojej powiedzieć, że idę do auta i do śmietnika, a w miedzyczasie pójść do żabki po 200 koloru. Jakoś wytrzymałem, bo wstała około 8. Gdyby pospała jeszcze trochę, to pewnie byłbym już po tym 200. Zjedliśmy śniadanie i ja dalej walczę ze sobą.
sonig +109
Jadę dzisiaj na spotkanie, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności sparowało mnie z laską, która mieszka jakieś 5h ode mnie. Tak dobrze nam się rozmawiało, że postanowiliśmy się w końcu spotkać w połowie drogi. Pomimo tej dużej odległości coś mi podpowiada, że powinniśmy się zobaczyć. Już nawet nie chodzi o to, czy to randka i czy coś z tego będzie, nie myślę o tym, po prostu jestem bardzo ciekawy jaka ona jest na żywo
Wielkanoc w Kościele Katolickim to radosny poranek Zmartwychwstania.
W Niedziele Wielkanocną wierni głoszą światu radosną nowinę - Chrystus pokonał śmierć i grzech oraz otworzył bramy raju dla wszystkich ludzi. Wielkanoc jest największym świętem w Kościele Katolickim, wraz z Triduum Paschalnym stanowiąc serce roku liturgicznego i istotę całego chrześcijaństwa.
Zwycięstwo Chrystusa dokonało się przez miłość. Po męce i śmierci, po bólu Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku, po niepewności i ciszy Wielkiej Soboty nastaje Zmartwychwstanie. Kościół głosi, że Miłość, która zmartwychwstaje, nie jest jednak odległym, upragnionym celem naszego życia wiecznego. Ta miłość zaczyna się już teraz, w tym życiu - z pustego grobu Jezusa rozchodzi się na cały świat Ewangelia życia. Zmartwychwstały pokazuje nam bowiem, że życie i miłość są ze sobą nierozerwalnie związane. Zwycięstwo Chrystusa rozumiane jest jako duchowo urzeczywistniające się w każdym pokoleniu:
Tak, Chrystus zmartwychwstały powoduje, że i my powstajemy z martwych, gdyż On nosi w sobie pełne człowieczeństwo, On, Niepodzielny, czyste istnienie w komunii. „Wczoraj byłem ukrzyżowany z Chrystusem”, głoszą jutrznie paschalne, „dziś z Nim jestem wyniesiony do chwały. Wczoraj byłem umarły z Nim, dziś łączę się z Jego Zmartwychwstaniem; wczoraj z Nim byłem pogrzebany, dziś wraz z Nim budzę się ze snu śmierci”. Śmierć biologiczna i wszystkie śmierci cząstkowe, które ją poprzedzają i tragicznie wytyczają nasze losy, od tej pory stają się już tylko przejściami, „paschami” w dosłownym znaczeniu tego słowa, przejściami, poprzez które zmartwychwstanie ogarnia nas na miarę naszej wiary, ponieważ śmierć duchowa, która je otacza, i którą one symbolizują, zostaje od tej pory unicestwiona.
(Clément O: Prawda was wyzwoli. Rozmowy z Patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem I. Janina Dembska, Maria Żurowska)
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele Katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański) co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie). Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.
Dawniej Niedziela Wielkanocna rozpoczynała się wczesnym rankiem – uroczystą mszą rezurekcyjną. Jednak po odnowieniu liturgii i przywróceniu dawnych obchodów Triduum Paschalnego, którego Niedziela Wielkanocna jest ostatnim dniem, na pierwsze miejsce wysunęła się liturgia Wigilii Paschalnej. W wielu polskich parafiach jednakże msza święta rezurekcyjna wraz z procesją nadal odbywają się rano - przy dźwięku dzwonów wierni trzykrotnie okrążają świątynie z rodosnym Alleluja na ustach, obwieszczając światu Zbawienie, zaś na przedzie niesione są Monstrancja, Krzyż oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Po procesji śpiewane jest Te Deum - będący wyznaniem wiary jeden z najpiękniejszych i najstarszych hymnów chrześcijańskich.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest wspominana w ciągu roku liturgicznego poprzez świętowanie niedzieli. Jak się wyraził Jan Paweł II w liście Dies Domini, niedziela jest „paschą tygodnia, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, dopełnienie w Nim dzieła pierwszego stworzenia i początek «nowego stworzenia» (por. 2 Kor 5, 17).
Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – Oktawę Wielkanocną, a szerzej na cały Okres Wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa
------------------
Wszystkim świętującym życzę wielu łask od Zmartwychwstałego, błogosławieństw i mocy, radości,słońca i usmiechu oraz sił do życia zgodnie ze słowem Zbawiciela.
Nieświętującym - w zasadzie tego samego, a jeśli nie wierzycie - to po prostu dobrego dnia :)
Jeśli ktoś nie czytał, a byłby zainteresowany opisem Liturgii Triduum - Wielki Czwartek,Wielki Piątek i Wigilia Paschalna. A tym, którzy czytali - bardzo dziękuję za miłę słowa ;)
Co prawda teologia i symbolika Triduum oraz Świąt Wielkanocnych jest zbyt bogata, aby dalo się je wyczerpująco opisac w tak krotkich tekstach, ale moze dzieki nim ktos dowiedzial sie czegos nowego :)
I do posluchania TeDeum.
Jest moc! :)
#wiara #religia #chrzescijanstwo #kosciol #katolicyzm #mikromodlitwa
i moze troche #ciekawostki dla osob niezaznajomionych z KK ;)
Chwalmy Króla Królów który pokonał śmierć!
Chrystus zmartwychwstał!
U nas jak zwykle musieli zacząć na polu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Obecnie swieta dzielimy jeszcze na moich rodzicow i tesciow, wiec okazje do uczestnictwa tam mam tylko co drugi rok. Ale zawsze tesknie :)
@Christophy: lepiej na poczatku i potem wejsc do srodka, niz z cieplego na chlod wychodzic :P
@nemiroff90: @Dr-Livingstone: dziekuje!:)
Kurde, ucięło, zaczęli Te Deum na polu, a zawsze zaczynano w kościele doperio :c
@agaja: @Christophy: u mnie Te Deum od 2 lat już jest śpiewane (po Zwycięzca śmierci) podczas Komunii Świętej. Na procesji śpiewa się Wesoły nam dzień dziś nastał + Przed tak wielkim sakramentem. Zresztą tak też jest tu - https://musicamsacram.pl/propozycje-spiewow/pokaz-dzien/2017-04-16
Rubryki mówią właśnie że Te Deum powinno się śpiewać po komunii ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■
W końcu w linku są "propozycje".
Ale wole przy procesji, bo przy Komunii to ludzie są trochę rozproszeni, chodzą,klecza a jednak to jest hymn ważny i w ogóle to powinno się stać przecież :)
@Christophy: w sumie dziś w parafii u tesciow było przy Komunii, ale tam, gdzie ja się wychowałam to Te Deum kończyło procesje. Choć w
@aniaczy: bo po Komunii chca sie pomodlic.
Ja zwykle chwile sie modle i potem spiewam - mozna to czynic rowniez na kleczaco w sumie :)
@aniaczy:
@Christophy: u mnie jest spiewane po procesji, w kosciele, ale przed schowaniem Najswietszego Sakramentu, jak wszyscy jeszcze stoja. Wtedy jest bardzo wzniosle