Wpis z mikrobloga

Wiecie, że już w tym roku a dokładniej to już w tym miesiącu naukowcy po raz pierwszy w historii spróbują sfotografować horyzont zdarzeń czarnej dziury jak i ją samą? (ʘʘ)

Mają zamiar dokonać tego za pomocą Teleskopu Horyzontu Zdarzeń, który składa się z kilku potężnych radioteleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Celem będzie supermasywna czarna dziura w centrum naszej Galaktyki o masie nawet 3,7 miliona mas Słońca i mająca promień około pół minuty świetlnej czyli Saggitarius A. Jej promień jest trzynastokrotnie większy od promienia Słońca i w ciągu ostatnich 5-10 miliardów lat zwiększyła swoją masę 2-4 krotnie poprzez wciąganie pobliskich gwiazd.

Horyzont zdarzeń to sfera otaczająca czarną dziurę lub tunel czasoprzestrzenny, oddzielająca obserwatora zdarzenia od zdarzeń, o których nie może on nigdy otrzymać żadnych informacji. Innymi słowy, jest to granica w czasoprzestrzeni, po przekroczeniu której prędkość ucieczki dla dowolnego obiektu i fali przekracza prędkość światła. I żaden obiekt, nawet światło emitowane z wnętrza horyzontu, nie jest w stanie opuścić tego obszaru. Wszystko, co przenika przez horyzont zdarzeń od strony obserwatora, znika.


Oczywiście nie będą to takie piękne ujęcia jak obraz Gargantui w Interstellar ale nie mogę się doczekać. Nie tylko dlatego, że jestem ciekawa jak to wygląda ale również dlatego, że zrobimy kolejny skok w kierunku lepszego poznania wszechświata. Odpowiedzi na to jaki jest sens życia, wszechświata i wszystkiego pewnie nie poznamy bo ją już przecież znamy, prawda? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kosmicznapropaganda #eksploracjakomosu #nauka #gruparatowaniapoziomu #interstellar #fizyka
O.....Y - Wiecie, że już w tym roku a dokładniej to już w tym miesiącu naukowcy po ra...

źródło: comment_EVOktq50RguQKxjYVhkAYPxIyksflkd0.jpg

Pobierz
  • 66
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@2phonesylwus no ale przecież jakby nasze Słońce stało się nagle czarną dziurą to by Ziemi nie wciągnęło, orbita nie powinna się zmienić nawet o milimetr, czarna dziura nie jest żadnym odkurzaczem
  • Odpowiedz
@nagazowany: Wchłaniają i nie wchłaniają. Na gwiazdę też spadają różne ciała niebieskie, tylko silny wiatr słoneczny czasem odpycha te ciała. A nie wchłaniają ponieważ część materii ucieka jetami w osi obrotu czarnej dziury.

@nofink: Raczej by uzmysłowić innym to nie chodzi o samo ciśnienie gazu. Gdyby tam był jakiś jakikolwiek inny gaz, to również byłoby tam jakieś ciśnienie na skutek zwykłej grawitacji. Tu raczej chodzi o ciśnienie parcia
  • Odpowiedz
EDIT: Na gwiazdę też spadają różne ciała niebieskie, tylko silny wiatr słoneczny czasem odpycha te mniejsze ciała gdy nie mają trajektorii stricte kolizyjnej a najmniejsze po prostu ... odparują. Ale w astronomii są badane przypadki kolizji np. planet z gwiazdami. Nic nadzwyczajnego.
  • Odpowiedz
wiadomo jaką grawitację ma ta czarna dziura?


@Dzonzi: ? W poście jest napisane. Obiekt ma masę ...

i o masie nawet 3,7 miliona mas Słońca


Gwiazda po zmianie w Czarną Dziurę nie zyskuje magicznie masy. Ba podczas procesu powstawania ją nawet traci.W końcu to wybuch supernowej i część masy gwiazdy zostaje odrzucona. Siłę ciążenia definiujemy po uwzględnieniu miejsca pomiaru a w przypadku czarnej dziury trudno o jednoznaczne określenie powierzchni jak
  • Odpowiedz
@OCISLY: wrzucasz lepsze posty na mirko niż pojawiają się artykuły np w takim Focusie. Można spytać czym się zajmujesz zawodowo? Na twoim miejscu robiłbym coś w tę stronę Mirunku, masz bardzo fajny styl pisania no i widać że pracowita jesteś ;)
  • Odpowiedz