Wpis z mikrobloga

Rządowa machina propagandowa wiele razy wypluje dziś z siebie komunikat, że nauczycielki i nauczyciele zrzeszeni w ZNP strajkują przeciwko likwidacji gimnazjów, choć w 1999 byli przeciwko ich wprowadzeniu. Napisałem z tej okazji głupiutką historyjkę, na tyle głupiutką, że nawet jakiś tam Samuel Pereira powinien być w stanie zrozumieć:

Jest tak: masz w ogródku piękną, dużą gruszę. Daje smaczne owoce, a Ty lubisz odpoczywać w jej cieniu. Pewnego dnia ktoś przychodzi do Twojego ogródka, mówi, że wycina gruszę, a w jej miejsce da sadzonkę jabłoni. Protestujesz, ale Twoje protesty na nic się zdają. Przez kilkanaście lat jabłoń rośnie, w końcu jest na tyle duża, że znowu możesz odpoczywać w cieniu i jeść świeże owoce. I wtedy inna ekipa wskakuje do ogródka i mówi, że wycinają jabłoń, a w jej miejsce posadzą małą gruszę. Znowu głośno protestujesz, a w odpowiedzi słyszysz, że przecież kilkanaście lat temu byłeś za gruszami, a nie jabłoniami. Może i byłeś, ale przecież to jest kompletnie obok sprawy. I tak właśnie jest z ZNP i gimnazjami.


#neuropa #4konserwy #dobrazmiana
  • 10
@lewactwo: z protestem ZNP jet taki problem że oni mają #!$%@? na to co przedstawiają jako główne postulaty, wystarczyłaby by tylko gwarancja zatrudnienia i już by z uśmiechem na ustach maszerował do pracy zamiast protestować. Z wielu powodów ludzie którzy pracują jako nauczyciele z czasem tracą jakiekolwiek parcie na samodoskonalenie i po prostu odwalają chałturę. Na swojej drodze edukacyjnej spotkałem kilku nauczycieli, którzy rzeczywiście trwali w swego rodzaju powołaniu i widać
@lewactwo: fajna historia tylko błędna. Przy pierwszej reformie stworzono gimnazja nie likwidując podstawówki jako takiej. Można powiedzieć że poobcinali gałęzie dając dodatkowo nową sadzonkę. Teraz tą sadzonkę którą dali wytną.
@lewactwo podoba mi się to spojrzenie na sprawę. Tylko nie wiem dlaczego nikt nie podaje w postulatach "nie chcemy zmian, bo ich nie lubimy, ze starym systemem wiemy już jak żyć", tylko "to zły system, źle wpływa na dzieci, poprzedni jest lepszy". I wtedy i teraz.
@lewactwo Zmieniłbym w historyjce jedną rzecz, obecna ustawa nie jest gruszą, tylko jakimś #!$%@? jesionem. Nie powraca do najlepszych elementów systemu sprzed 1999, tylko przez swoje niedopracowanie wprowadza niepotrzebny #!$%@? i nie wydaje się, żeby dała dobre owoce w przyszłości.