Wpis z mikrobloga

Elementarz Pierwszej Pomocy #5

( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiejszy odcinek sponsoruje literka E ( ͡° ͜ʖ ͡°)

E - Ekstra OPATRUNKI

( ͡° ͜ʖ ͡°) Opatrunki znajdziemy w większości apteczek, w różnych konfiguracjach, ilościach, opakowaniach i kształtach.

Używamy ich do opatrywania ran, tamowania krwawień, zabezpieczania otarć etc.

WAŻNE:
Przy opatrywaniu ran obcej osoby stosuj rękawiczki (patrz literka A naszego Elementarza)!

( ͡° ͜ʖ ͡°) Do wyboru mamy:

Kompresy (zwane również gazikami) jałowe - w różnych wielkościach, pakowane w szczelne pojedyncze opakowania. Wykonane są z cienkich tkanych nitek bawełny. Występują w różnych "gęstościach" splotu - im więcej nitek podanych na opakowaniu, tym gazik bardziej chłonny. Każdy z nich jest sterylny i może być stosowany bezpośrednio na ranę, bez ryzyka dodatkowego jej zanieczyszczenia.

!!!Ciekawostka - jałowe gaziki używane na sali operacyjnej często mają wszytą tzw. nitkę RTG - jest to specjalny element, który daje wyraźny obraz na zdjęciach rentgenowskich - dzięki temu gdyby przypadkiem zdarzyło się zostawić pacjentowi po operacji taką "niespodziankę" (i zrządzeniem losu nikt nie zauważy) to przy prześwietleniu pooperacyjnym taki "błąd" zostanie szybko wychwycony.

Kompresy niejałowe - również wykonane z bawełnianej gazy, jednak nie są sterylizowane.
Pakowane często po kilka w jednym opakowaniu, również występują w całej gamie rozmiarów i gęstości splotu. Służą do przecierania otoczenia rany, również jako uzupełnienie opatrunku na jałowy gazik (aby mógł lepiej wchłaniać).

Bandaże (opaski dziane) - do przytrzymania opatrunku w miejscu. W różnych gęstościach i długościach, luźno utkane.

Plastry z opatrunkiem - na małe rany i skaleczenia, otarcia etc.

Plastry bez opatrunku - do przyklejenia opatrunku.

( ͡° ͜ʖ ͡°) W przypadku niewielkich skaleczeń, zadrapań, otarć wystarczy miejsce zabezpieczyć opatrunkiem, warto byłoby taki drobny uraz przemyć wodą, wodą z mydłem lub płynem dezynfekującym (np. Octenisept, Octenilin, Skinsept etc).

( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli jednak uraz jest duży, a krwawienie obfite - wzywamy pogotowie.

Przy dużych urazach i obfitych krwawieniach priorytetem staje się zatamowanie krwawienia - zwykle opatrunków w apteczce jest niewiele, toteż w razie potrzeby warto pamiętać, że w oczekiwaniu na przyjazd karetki użyć możemy wielu "nieapteczkowych" rzeczy.

Staramy się najpierw kłaść na ranę jałowe kompresy, następnie niejałowe, ale jeśli zużyliśmy już wszystkie gaziki, można uzupełnić opatrunek na przykład złożoną chustą trójkątną - jest całkiem chłonna. Opcją są również podpaski lub tampony - również chłonne i często występujące w damskich torebkach (warto choć raz w życiu "rozmontować" tampon i przekonać się ile potencjalnego materiału skrywa taki mały skubaniec). W skrajnych przypadkach sprawdzi się nawet zwykła bawełniana koszulka.

WAŻNE:przy bardzo obfitych krwawieniach dopóki nie zatrzymamy upływu krwi występuje realne ryzyko śmierci - toteż ważniejsze jest utrzymanie poszkodowanego przy życiu niż przejmowanie się potencjalnym zakażeniem rany. Oczyszczaniem rany i podaniem antybiotyków zajmą się lekarze w szpitalu, naszym zadaniem jest utrzymać poszkodowanego przy życiu do ich przyjazdu.

Przy rozległych krwawieniach, zwłaszcza w obrębie kończyn, stosuje się również opaski uciskowe oraz opatrunki uciskowe - o ich zastosowaniu będziemy pisać szerzej w dalszych odcinkach Elementarza.

( ͜͡ʖ ͡€)Skąd wziąć i ile kosztuje?

Większość opatrunków kupimy w dowolnej aptece.
Kompresy występują w wielu wariantach i kosztują od około 1 zł za niewielkie jałowe opatrunki do kilku - kilkunastu złotych za duże paczki 100 sztuk niejałowych gazików. Bandaże kupimy za około 1-2 zł.

------------------------------------------

☀️❄️Pamiętajcie: Każdy post, grafikę, tekst konsultujemy z pracującymi zawodowo w pogotowiu ratownikami medycznymi, instruktorami pierwszej pomocy różnego szczebla, lekarzami pracującymi w pogotowiu, pielęgniarzami etc. Nie lekceważymy procedur, które przecież na co dzień nas obowiązują i które stosujemy. Staramy się jednak upraszczać to o czym piszemy, aby było zrozumiałe dla każdego. I na tyle zapamiętywalne i użyteczne, aby w sytuacji w której będziecie chcieli pomóc mieć pod ręką co trzeba i wiedzieć co zrobić i jak użyć. Pamiętajmy o tym, że według polskiego prawa, "nie-ratownik" udzielając pierwszej pomocy jest zwolniony z odpowiedzialności za udzielenie pierwszej pomocy "nieprawidłowo".

#frmp #ratownictwo #motocykle #pierwszapomoc #999 #motomirko #fundacjaratownictwomotocyklowepolska
źródło: comment_p7xUN1UxAhM4cgJLDe7c04hEok296CSD.jpg
  • 8
@pilot1123: Jeśli ktoś ma ochotę i miejsce w apteczce to czemu nie :) Bardzo przydają się przy niezbyt głębokich ranach ciętych, ale z drugiej strony nie zastąpią szycia i warto pamiętać, że jeśli mamy wątpliwości to lepiej udać się do lekarza.

W warunkach domowych bardzo przydatne, w warunkach "bojowych" o ile mamy w apteczce coś do przemywania ran to też OK (na brudnej, tłustej, spoconej skórze nie trzymają się za dobrze).
( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli jednak uraz jest duży, a krwawienie obfite - wzywamy pogotowie.


@FundacjaRatownictwoMotocyklowe: Takie, trochę... bardzo mocne uproszczenie, nie uważacie? Można by pomyśleć, że wszystko co nie jest "niewielkim skaleczeniem, otarciem, zadrapaniem" wymaga przyjazdu ZRM.

opaski uciskowe oraz opatrunki uciskowe


@FundacjaRatownictwoMotocyklowe: Znowu to robicie! Karny jeżyk! ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Opatrunki uciskowe, ale opaski zaciskowe. ( ͡