Wpis z mikrobloga

W związku z ostatnimi nasilonymi kradzieżami w mojej okolicy pragnę podzielić się z wami częściowymi ich przyczynami i sposobami, być może komuś pomogę.
Ostatnimi czasy w mojej okolicy nasiliły się włamania do domów i mieszkań. Ginęły głównie pieniądze, sprzęt rtv, agd oraz biżuteria.
1. Złodzieje nigdy nie idą w ciemno, zawsze dom /mieszkanie jest obserwowane przez jakiś czas. W opisywanym przeze mnie przypadku zwiad trwał 2 tygodnie. Po 2 tygodniach sąsiad osób prawie poszkodowanych wyszedł zapytać czego dwaj panowie szukają. Po tym jak widział ich twarze nie pojawili się przez przeszło miesiąc (w celu zapomnienia twarzy osób planujących włam). Numery na aucie, którym przyjechali były lewe - nie istniały w rejestrach.
2. Obserwacja nie jest przypadkowa - dobrze wiedzą po co idą. Często źródło informacji jest nieświadome. Kto więc sprzedaje informację złodziejom? Wszelkiej maści monterzy, kurierzy i inne osoby postronne przebywające w naszym domu /mieszkaniu. Czasem robią to za procent zysku z włamu a czasem po prostu opowiadają znajomemu o swojej pracy i robią to nieświadomie.
3. Żadne zabezpieczenie elektrotechniczne nie pomoże - jedynie możecie liczyć na sąsiadów. Zwierzęta uśpią bądź otrują a wszelkie zabezpieczenia ominą.
4. Po kilku dniach obserwacji znają twój rytm dnia a także twoich sąsiadów. Będą przyjeżdżać 5 minut po twoim wyjściu i odjeżdżać 5 minut przed twoim powrotem.
5. Telefony i laptopy są śliskie, nikt ich nie kradnie.

Może kogoś zmusi ten wpis do refleksji nt bezpieczeństwa swojego i bliskich.

#kradziez #policja
  • 178
  • Odpowiedz
@ManamanaTuriruriru: A jakby tak kupić lokalizator GPS i zamontować np. wewnątrz telewizora?


@Kurtzz: szkoda kasy - na co złodziejowi telewizor? Wielkie, ciężkie, łatwo uszkodzić, trudno sprzedać.
Jak już to ew. soft śledzący do laptopa. A złota i gotówki nie trzymać, ew. w dobrze ukrytym sejfie.
@ManamanaTuriruriru: @NoMercyIncluded: to, że koleżanka dała info na FB nie musiało mieć nic wspólnego z włamaniem.
  • Odpowiedz
3. Żadne zabezpieczenie elektrotechniczne nie pomoże - jedynie możecie liczyć na sąsiadów.


Żadne.

Zwierzęta uśpią bądź otrują a wszelkie zabezpieczenia ominą.


Wszelkie.

5. Telefony i laptopy są śliskie, nikt ich nie kradnie.


Nikt.

@ManamanaTuriruriru: Bardzo wiarygodne, to co piszesz. Bardzo.

Poruszyłeś ważny temat, który pobudza ludzi do refleksji. Ale pisania takich bzdur jak wyżej to jednak mógłbyś unikać...
  • Odpowiedz
@wysuszony pomysł dobry. Znam life hack z drugiej strony, tj. na starym osiedlu gdzie mieszkałem w niedzielę rano stało 2 gości z 6pakiem. Wyszukiwali sobie kogoś wczorajszego, najlepiej pracującego na co dzień. Gdy im ktoś pasujący się trafił i najlepiej na kacu to częstowali go piwerkiem, po 2 browarkach zapraszali do mieszkania i walili przez łeb po czym wzywali policję. Opowiadali bajkę o próbie włamania i za wycofanie zeznań chcieli kasy. Po
  • Odpowiedz
@bezczelnie niby nie napisałem nic nadzwyczajnego a jednak odzew duży i wielu jest poszkodowanych. Jednak te wszystkie włamania nie biorą się z kosmosu i filmów sensacyjnych. Nie znasz nikogo ze swojego otoczenia kogo okradli? A może znasz ochronę, która za drobne i zero odpowiedzialności za twoje straty będzie o twe mienie walczyła? Co z tego, że jest alarm? To nie jest nawet połowa sukcesu.
Chciałem tylko by ludzie czasem rozejrzeli się wokół
  • Odpowiedz
Alarm czy kamery są utrudnieniem a nie zabezpieczeniem. Nie mogę udostępniać dokumentów, ale powiem Ci tylko, że nikt nie bawi się w żadnego rodzaju wyższą technikę przy włamaniach. Są to proste i zarazem skuteczne rozwiązania. To mieszkanie a nie skarbiec.


@ManamanaTuriruriru: Mogą być zabezpieczeniem. Zakładając chociażby że mam firmę ochroniarską która szybko zareaguje, i nie jest ona słabym ogniwem w zabezpieczeniu, to co zrobią? Nic nie zrobią. Zakładając, że mam antywłamaniowe
  • Odpowiedz
@JakisTakiNick: Cóż, OP wspomniał o jednej, dość słusznej kwestii - jeśli uwiną się szybko, to żaden system ostrzegawczy nie pomoże. Tutaj ciężko zaprzeczyć, nawet mając zaprzyjaźnionych sąsiadów może chwilę potrwać, zanim ktoś sprawdzi, a policja też się z reguły nie śpieszy.
  • Odpowiedz
Zabezpieczenia nie do obejścia? Chwile poczytać fora zrobić alarm z atrapami. Obwody? 1. Linia telefoniczna 2. GSM 3. Lan 4. Wifi 5. Podłączone pod prąd i na aku. A centralka gdzieś ukryta - jak wybierzesz 3 opcje powodzenia w obejściu. Jakbym mieszkał w domu jednorodzinnym to na bank bym miał internet ziemią, jedna kierunkowa na dachu, i oczywiście GSM. Do tego czujki, okna antywłamaniowe i rolety. Od biedy można założyć na rolety
  • Odpowiedz
@JakisTakiNick: masz racje jak ale jak tommy i lee jones ( ͡° ͜ʖ ͡°) pieprzenie opa i tyle. Fakt ze są goście wyspecjalizowani w swoim fachu ale nie róbmy jaj - dobre zabezpieczenie pomoże.
  • Odpowiedz
Słyszałem, że raz przydarzyła się taka sytuacja: ludziom z tarasu zniknął grill i nic więcej. Po kilku dniach grill wrócił na swoje miejsce z listem, że ktoś bardzo przeprasza, że pożyczył sobie sprzęt bez pozwolenia i jako rekompensatę załączył bilety do opery w Bydgoszczy. Właściciele grilla z biletów skorzystali, a po powrocie zastali wyczyszczony dom.


@kurza_pacha: to jest tak stary numer, że jestem w ciężkim szoku, że ktokolwiek się na to
  • Odpowiedz
@CyrekLax: Ło Panie, ale jesteś w błędzie. Mnóstwo ludzi trzyma gotówkę w domu zamiast w banku co uważam ma jakiś sens(patrz Cypr). Nie zgodzę się z @ManamanaTuriruriru że nie kradną telefonów czy laptopów, bo niby dlaczego nie? Na części pójdzie. Do tego jakiś aparat cyfrowy, zestaw kina domowego, blu-ray, konsola, ekspres do kawy, robot kuchenny, jakieś kosmetyki, trochę biżuterii i wszystko się opłaca. Z sejfami też jest różnie... większość kupuje jakieś
  • Odpowiedz