Wpis z mikrobloga

@Kantee: Ja swojego czasu naczytałem się o niepoprawności metody czekania aż silnik się rozgrzeje.
Ja przychodzę, odpalam i wtedy zakładam kask, rękawicę, poprawiam rzeczy w kufrze i wytaczam się z garażu. Zajmuje to do 30 sekund i normalnie jadę w drogę.
Pod obciążeniem szybciej złapie temperaturę, ale oczywiście nie ma sensu go pałować na zimnym.
@Kantee: Duży silnik, odpalony na ssaniu czyli na bogatej mieszance, chłodzony cieszą z termostatem w układzie szybko łapie ten 40-50 stopni więc pięć minut to przesada, powinno być z połowę krócej.
Tak, technicznie ma to sens żeby obciążać ciepły silnik a jednocześnie w przepisach masz ograniczenie że pojazd nie powinien stać z włączonym silnikiem dłużej niż minutę - ekologia :-)

Gx
@Vader-Poland:

Pod obciążeniem szybciej złapie temperaturę


Owszem złapie szybciej ale w tym zdaniu jest zawarta też inna prawda: póki nie złapie obciążasz zimny silnik.

Ja swojego czasu naczytałem się o niepoprawności metody czekania aż silnik się rozgrzeje.


Ta niepoprawność sprowadza się w przypadku moto tylko do jednego punktu: jest to nieekologiczne. Bo oczywiście jest. Co prawda z drugiej strony, 3 minuty na jałowym to tyle spalin co 3 dobre pociągnięcia z
@Gixaar: Dlatego też nikogo nie namawiam, skoro ktoś chce czekać i uważa to za potrzebne to niech czeka. Ja już od wielu lat stosuje tę metodę, zarówno w 125, później w większych pojemnosciach, tak samo robię w samochodzie - odpalam, czekam te 30 sekund i "przygotowuje się do jazdy" i otwieram bramę garażową i jadę. Robię serwis co 10 tysięcy, sprawdzam kompresje itd i nigdy nic mi nie wyszło, co mogłoby
@Gixaar: w ustawie nie ma podanego czasu

pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego
czynności na drodze
@Vader-Poland: Biorąc pod uwagę jakość produkcji silników i olejów nie ma powodu żeby coś się złego stało przy Twojej metodzie.

Ja wolę mieć lepiej nagrzany silnik, wtedy mogę wcześniej przyłożyć większy "wektor ciągu" do opon ( i nie chodzi tu o pałowanie do odciny, bynajmniej) i tym samym szybciej je nagrzać.
Kwestia osobistych preferencji.

Gx