Wpis z mikrobloga

Hermine Braunsteiner (z lewej) Szwajcaria, 1962

Urodzona 16 lipca 1919 roku w Wiedniu. Jej rodzice byli ortodoksyjnymi katolikami, a w domu panowały surowe zasady. Hermine chciała zostać pielęgniarką jednak nie posiadała odpowiedniego wykształcenia, próbowała rownież bezskutecznie zostać opiekunką. Była wysoką i dobrze zbudowaną kobietą. Po aneksji Austrii do III Rzeszy podjęła prace w zakładach lotniczych Heinkla nieopodal Berlina. W 1940 roku otrzymała posadę nadzorczyni obozu w Ravensbrücku.

W Ravensbrücku pracowała do 1942 roku po czym przeniesiono ją do obozu na Majdanku. Hermine została jedną z asystentek Elsy Ehrich - głównej nadzorczyni obozu kobiecego na Majdanku. Otrzymała tu przydomek "Kobyła" ze względu na swoją siłę, potrafiła roztrzaskiwać jednym uderzeniem kija czaszkę lub łapać dzieci za włosy i wrzucać do komór gazowych. Nazywano ją rownież "Tratująca klacz", ponieważ nosiła specjalne buty z podbiciem ze stali, którymi niejednokrotnie kopała kobiety lub wręcz skakała po nich doprowadzając tym samym do ich śmierci. Zawsze chodziła ze swoim pejczem, którym biła więźniarki. W 1944 roku po ewakuacji Majdanka została znowu przeniesiona do Ravensbrücku. Tam awansowała na kierowniczkę nadzoru pracy i dozorczynię podobozu. Rok pózniej uciekła z obozu przed Armia Czerwoną, jednak kilka miesięcy pózniej została aresztowana i więziona do 1947 roku. Hermine została dwukrotnie postawiona przed sąd austriacki. Z braku jakikolwiek dowodów Hermine została wypuszczona na wolność i objęta amnestią.

Pracowała jako sprzątaczka w hotelu do 1959, wtedy to Hermine wyszła za mąż za amerykańskiego żołnierza Russella Ryana z którym wyjechała do Stanów Zjednoczonych ukrywając swą przeszłość. W 1963 roku otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Wiodła spokojne życie w Nowym Jorku, pracowała jako niania. W 1968 roku najbardziej znany łowca nazistów Szymon Wiesenthal odkrył karty przeszłości Hermine Braunsteiner i znalazł jej miejsce zamieszkania, tym samym składając zawiadomienie do Amerykańskiego Ministerstwa Emigracyjnego. Dopiero po trzech latach Ministerstwo pozbawiło Hermine obywatelstwa uznając ją za obywatela podejrzanej kategorii. Rok pózniej uczestniczyła w procesie w USA, wynikiem sądu w 1973 roku Hermina została przetransportowana do Niemiec Zachodnich, gdzie odbywały się procesy przeciwko byłej załodze obozu na Majdanku.

Sąd uznał ją za winną zamordowania 80 ludzi i współudział 1000. Hermine nie okazywała skruchy, twierdziła, że była małym trybikiem w maszynie. 30 maja 1981 roku została skazana na dożywocie, był to najwyższy wymiar kary w tym procesie.

W 1996 roku Hermine została zwolniona z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Mąż był z nią do końca i nie wierzył w wine swojej małżonki. Zmarła 3 lata pózniej 19 kwietnia 1999 roku w Bochum.

W 1995 roku w Niemczech została wydana książka "Lektor" Bernarda Schlika opowiadająca o romansie 15 letniego Michaela z Hanna, która po latach zostaje oskarżona o zbrodnie nazistowskie. Większość twierdzi, że inspiracją do napisania tej książki była Hermine Braunsteiner, jednak sam autor zdecydowanie zaprzecza. W 2008 na ekrany kin wchodzi adaptacja książki.

#historiajednejfotografii #fotohistoria #iiwojnaswiatowa

#zbrodniarzewojny - zapraszam do śledzenia tagu
Pobierz
źródło: comment_6bcQOzyCOCCRHbgY7YfdnvdYFzvqwqXT.jpg
  • 36
Jej rodzice byli ortodoksyjnymi katolikami

Hermine chciała zostać pielęgniarką

próbowała rownież bezskutecznie zostać opiekunką


potrafiła roztrzaskiwać jednym uderzeniem kija czaszkę lub łapać dzieci za włosy i wrzucać do komór gazowych

pracowała jako niania


@Patrizio: @prisoner:
@Patrizio: świetny argument dla fanów resocjalizacji w stylu zachodnim. Jak widać nawet nie trzeba odbyć kary by odnaleźć się w społeczeństwie i pracować spokojnie jako np. niania :)
A mnie ten wpis smuci.
Żydzi potrafią do tej pory na całym świecie ścigać swoich katów i ich niszczyć, a my jeszcze do niedawna płaciliśmy swoim oprawcom gigantyczne emerytury. Nawet obniżenie ich nic nie zmieni, bo przez kilkadziesiąt lat uzbierali tyle środków, nabyli tyle nieruchomości, że cały czas są Rasą Panów.
Czasami myślę że Testo miał trochę racji - dajemy się traktować jak śmiecie, a potem dziwimy się, że nami pogardzają.

jak
Pobierz
źródło: comment_o0VQeAzX9ihKP2WJ0QIJSkLEP5UsFfE1.jpg
@Mobby:

Oprócz tego, po co ktoś ma się zniżać do poziomu tej #!$%@? i traktować jej gorzej niż człowieka, skoro można

pokazać, że jest się od niej lepszym człowiekiem.

Bo nie jest de facto człowiekiem. Dlatego powinna dożywać swoich dni w więzieniu, nie ma tu nic niehumanitarnego - jednostka ta nie jest zdolna do życia w społeczeństwie, poza tym powinna odbyć karę do końca ze swe zbrodnie. Zniżaniem się do jej