Wpis z mikrobloga

@trapped: też się nad tym dziś zastanawiałem. Herby rzeczywiście są nieodmienne (vide Janusza Korwin-Mikkego = Janusza Mikke herbu Korwin), ale tutaj możemy mieć przypadek z jednorazowym wypadkiem, który się stał uzusem. Podobnie jak to, że nazwisk brzmiących jak rzeczowniki pospolite zwykło się nie odmieniać - miałem koleżankę o nazwisku Dziki, które we wszystkich przypadkach pozostawało takowe.
@paczesik: kiedyś w pracy nie odmieniłam kilku nazwisk-rzeczowników pospolitych, miałam 2h na naukę odmiany nazwisk i wyjątków xD nazwiska-rzeczowniki pospolite też odmieniamy. to że komuś się to nie podoba nie ma znaczenia, reguła o której wspomniałam wyżej. co do Saryusza, to jeżeli rzeczywiście nie ma reguły uzasadniającej brak odmiany to szkoda, że nikt nie dba o język i nie zwróci dziennikarzom uwagi.
@trapped: Z tymi rzeczownikami pospolitymi to jednak mimo wszystko jest różnie i (nie wiem jak wygląda oficjalne stanowiska RJP) uważam, że są sytuację, w których można by ich nie odmieniać. Popatrz na nazwiska typu Kozioł, które bez problemu można odmieniać jako "Kozieła" zamiast "Kozła".

A co do nie zwracania dziennikarzom uwagi - to jest notoryczne. Są dziennikarze, którzy nie do końca znają zasad i są tacy, którzy wzorem posłanki Pawłowicz powołują
@paczesik: można i "Kozioła" i "Kozła", bo mamy 2 sposoby odmiany. trochę bawi mnie nieszanowanie zasad, bo z jednej strony szczycimy się tym, że nasz język jest tak trudny, mamy skomplikowaną gramatykę, a z drugiej ciągle upraszczamy i sami do tych skomplikowanych zasad się nie stosujemy.