Wpis z mikrobloga

Paradox inspiruje się Karolem Marksem.

Tak, jak mogliśmy usłyszeć na kofenrencji GDC (Game Developers Conference), osobą, której filozofia świetnie nadaje się do interpretacji zjawisk historycznych ( w tym europejskich podbojów i ekspansji kolonialnej) jest... Karol Marks.

http://www.gdcvault.com/play/1023446/History-and-Game

#!$%@?ąc od materialistycznej interpretacji procesów historiozoficznych (Który w sumie mogą się nadawać do tworzenia mechaniki samej gry), dziwi ton w jakim mówca - pan Chris King - mówi o Marksie. Możemy usłyszeć, że ,,There is one man who can explain everything...and that's Karl Marx... he is a great man". Na początku może się to nawet wydawać zrozumiałe pan King mówi. że
chodzi o to, że na przykład w grze Victoria II możemy stworzyć dobry model kolonizacji bazując na przejmowaniu samych rynków naszych kolonii i nagradzając gracza, #!$%@?ąc od kolonizacji jako takiej, co wpisuje się we wzorce filozofii marksistowskiej, chodzi o model rozgrywki oparty na uwzględnianiu kalkulacji zależności ekonomicznych i samej tylko mierze merkantylnej przedsięwzięć, więc ekonomiczno-materialistycznej interpretacji historii. Dalej dowiemy się, że ,,Marxsim is great for a designer. I do recommend it" Marksizm jest dobry, bo basuje do samego komputerowego, deterministycznego procesu produkcji samej gry. Jak mówi pan King ,,To może brzmieć jak komunizm, bo to jest komunizm". Oczywiście, to nie jest jedyna droga, bo zawsze wypada wybrać takiego historyka, który najbardziej pasuje do gry, bo jak mówi pan King ,,Historycy nie zawsze się zgadzają".

Szkoda tylko, że ludzie nie mają wiedzą, i reagują zupełne inaczej, niż gdyby np. dowiedzieliby się, że ten i tamten deweloper swoją mechanikę gry bazuje na filozofii, którą przedstawił w ,,Micie Dwudziestego wieku" Alfred Rosenberg albo w ,,Mojej Walce" Adolf Hitler.

Różnica jest taka, że Marks i jego przyjaciel Engels, jako myśliciele niekryjący się z programem ludobójstwa części Słowian, Madziarów i chyba wszystkich Cyganów (tzw. ,,odpadki rasowe", ,,Volkerabfall" wsteczniackie ludy, które nie mogą być nosicielami postępu. Słowo użyte przez Engelsa w redagowanym przez Marksa ,,Neue Reinische Zeitung" w 1849 r.), nie miał za swego żywota czasu i możliwości by wprowadzić tę ideę w życie...W przeciwieństwie do dwóch wymienionych panów wyżej. Ergo Marks isn't great.

Co ciekawe, w czasie tego przemówienia pada pytanie o uwzględnienie w mechanice kwestii rasowych, jednak pan King nie szermuje już tutaj Marksem.

Pytanie kiedy deweloperzy przestaną inspirować się myślą ojców ludobójstwa?

#gry #filozofia #4konserwy #paradox #eu4
Pobierz Akwinata - Paradox inspiruje się Karolem Marksem.


Tak, jak mogliśmy usłyszeć na ...
źródło: comment_iUUsfKs02EbloxKsTJawnh2gSDWXjjc5.jpg
  • 22
@Leninzone @grubs

1. kultury! wulgarnej impertynencji i napastliwości nie będą tolerował.
2. To dość znany cytat. Pytaniem jest kwestia interpretacji. Patrząc jednak na ideowych epigonów Marksa i Engelsa pozostaje to raczej jasne. http://marxists.anu.edu.au/archive/marx/works/1849/01/13.htm To samo z punktu widzenia komunisty https://communism-explained.blogspot.com/2010/05/did-marx-call-for-extermination-of.html

@Szczykawa

Tak, podałem jaka jest różnica.
@Akwinata: no właśnie dla mnie też jest jasna interpretacja. Myślisz, że w 1939 roku Marks pisałby, że trzeba gadać z naziolami i jest dla nich szansa na nawrócenie? Nie był idealistą i trafnie diagnozował, że pewnych grup społecznych trzeba się pozbyć - niestety w takich przypadkach zapewne przemocą, choć dla komunistów jest to rozwiązanie ostateczne, gdy już nie ma żadnego innego. Takie stwierdzenie napisał również Engels w Manifeście Komunistycznym
@Akwinata: @Akwinata: Jak napisane jest w artykule to Engels a nie Marks jest autorem tych słów.

Nie sądzę że to co jest napisane w tym artykule można utożsamiać z programem ludobójczym. Dla mnie to wniosek Engelsa o przyszłym losie narodów które zostaną w akcie zemsty ukarane ze strony tych "bardziej postępowych". O planie eksterminacji tu nie ma mowy, jest tylko dosyć brutalny wniosek.
@Leninzone

Dziękuję za zmianę tonu.

Nie był idealistą i trafnie diagnozował, że pewnych grup społecznych trzeba się pozbyć - niestety w takich przypadkach zapewne przemocą, choć dla komunistów jest to rozwiązanie ostateczne, gdy już nie ma żadnego innego. Takie stwierdzenie napisał również Engels w Manifeście Komunistycznym

Ja w przeciwieństwie do komunistów, w tym Engelsa, twierdzę, że żadnej grupy społecznej nie należy usuwać za pomocą przemocy z uwagi na nieubłagane prawa naukowej filozofii
@Akwinata:

A czy ja napisałem, że był?


Leninzone zapytał o źródło twoich rewelacji jakoby...

Marks i jego przyjaciel Engels, jako myśliciele niekryjący się z programem ludobójstwa


... Marks nie krył się z programem ludobójstwa. A Ty podajesz artykuł Engelsa gdzie jest wzmianka o niechybnym według niego losie niektórych narodów.

Postępowych, w tym kontekście takich, który przejmą wytyczne marksizmu naukowego.


Postępowe, w tym konteście takie, które niosą postęp. Wątpię żeby węgierscy powstańcy
@Szczykawa:

Leninzone zapytał o źródło twoich rewelacji jakoby...
... Marks nie krył się z programem ludobójstwa. A Ty podajesz artykuł Engelsa gdzie jest wzmianka o niechybnym według niego losie niektórych narodów.

Napiszę jeszcze raz, bo może nie zauważyłeś. To jest dość znany cytat.

http://marxists.anu.edu.au/archive/marx/works/1849/01/13.htm
https://communism-explained.blogspot.com/2010/05/did-marx-call-for-extermination-of.html

Nie napisałem, że Marks to pisał, napisałem, że redagował.

Postępowe, w tym konteście takie, które niosą postęp. Wątpię żeby węgierscy powstańcy z 48 roku byli komunistami
@Brzytwa_Ockhama: Dziękuję choć może jak zauważyli wypowiadajmy się marksiści wpis może jest trochę tendencyjny. Wyobraź sobie taką sytuację w której twórcy gry uzasadniałyby zawarte w niej mechanizmy filozofią Alfreda Rosenberga, jaka mogłaby być wtedy reakcja prasy jak nie natychmiastowe odwołanie się do ofiar narodowego socjalizmu? A Marks? Redagował pismo i napisał manifest z którego wynika późniejsza potrzeba fizycznej lub nie rozprawy z wrogami klasowymi, no ale ,,he is a great man"
@Akwinata:

Nie napisałem, że Marks to pisał, napisałem, że redagował.


Ale pisałeś że Marks był za eksterminacją. Przepuszczenie tego tekstu w gazecie którą redagował ciężko nazwać jawnym planem eksterminacji o którym pisałeś.

Rozumiem, ale co to ma do rzeczy?


To że pisałeś że kraje postępowe to te które przyjmą wytyczne marksizmu. Działania Węgrów były postępowe, ale nie przyjęli oni wytycznych marksizmu, na pewno nie świadomie.

Engels nie brał udziału w powstaniu
@Akwinata:

komuniści już wtedy nie wykluczali rozprawy z klasowymi oponentami za pomocą przemocy.


Ale to nie oznacza, że komuniści byli zwolennikami ludobójstwa. Serio myślisz, że Stalin w 1937 roku przeczytał ten tekst Engelsa, który wówczas miał już prawie sto lat i to go zainspirowało do zrobienia czystek...? Bolszewicy tych artykułów młodego Engelsa nawet nie mogli znać przed 1917 rokiem. To, co piszesz to kompletna głupota.
@Szczykawa:

Ale pisałeś że Marks był za eksterminacją. Przepuszczenie tego tekstu w gazecie którą redagował ciężko nazwać jawnym planem eksterminacji o którym pisałeś."

Jak napisałem, że Marks z Engelsem nie mieli czasu przekuć swych wizji w realną politykę. Czy do czasu ujawnienia dokumentu Z Boxheim apologeci narodowych socjalistów nie twierdzili, że posługują się oni eufemizmami?

To że pisałeś że kraje postępowe to te które przyjmą wytyczne marksizmu. Działania Węgrów były postępowe,