Wpis z mikrobloga

Elementarz Pierwszej Pomocy #3

( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiejszy post sponsoruje literka C ( ͡° ͜ʖ ͡°)

C - Ciało chroń przed wychłodzeniem (i przegrzaniem)

Nazywają to różnie: Folia NRC , koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna, sreberko, złotko etc.

( ͡º ͜ʖ͡º) Występuje w każdej apteczce i jest po prostu solidną płachtą (typowe wymiary to 160x210 cm) z metalizowanego tworzywa sztucznego, która termicznie odizolowuje zawiniętego w nią poszkodowanego. To zapobiega zarówno wychłodzeniu jak i przegrzaniu ciała poszkodowanego.

O ile izolacyjne właściwości folia ma zawsze, to co do zasady jeśli chcemy chronić przez wychłodzeniem stosujemy ją srebrną stroną do ciała - złotą na zewnątrz, jeśli zaś przed przegrzaniem to złoty do ciała - srebrny na zewnątrz.

( ͡º ͜ʖ͡º) Zdania na temat tego, czy strona ma znaczenie są mocno podzielone, jednak warto pamiętać że różnice we właściwościach strony srebrnej i złotej wynikają głównie z "umiejętności" odbijania lub "zbierania" energii ze słońca.

W pełnym słońcu strona srebrna będzie odbijać promienie słoneczne i uniemożliwi dalsze "podgrzewanie" poszkodowanego co jest bardzo przydatne w czasie upałów kiedy możemy mieć do czynienia z przegrzaniem ciała. Strona złota natomiast agregując ciepło z promieni słonecznych może dodatkowo nieco spowolnić utratę ciepła jeśli temperatura powietrza jest niska.

( ͡º ͜ʖ͡º) To czemu na piszemy, że strona nie ma znaczenia?!

Biorąc pod uwagę warunki panujące w Polsce, kiedy przez większość czasu mamy do czynienia z niskimi temperaturami podstawowym zastosowaniem folii NRC jest zapobieganie utratom ciepła u poszkodowanego. Jak napisaliśmy wyżej izolujące właściwości folii są podstawowymi i niezależnymi od strony (dlatego też nazywana jest izotermiczną - utrzymującą stałą temperaturę). O ile nie działamy w pełnym słońcu i 40 stopniowym upale to właśnie izolacja jest najważniejszą rolą koca termicznego. A koc promieniowanie cieplne "odbija" zawsze tworząc we wnętrzu coś w rodzaju odizolowanego termosu.

Użycie "niewłaściwej" strony nie spowoduje więc gwałtownego wychładzania się ciała, bo jedynie zniknie nam efekt "dodatkowego podgrzania" od promieniowania słonecznego.

( ͡º ͜ʖ͡º) Kiedy używamy?

Zawsze wtedy, kiedy mamy podejrzenie, że nasz poszkodowany jest wyziębiony, zwłaszcza jeśli leży i jest nieprzytomny. Kiedy przewidujemy dłuższe oczekiwanie na karetkę, kiedy widzimy, ze poszkodowany ubrany jest "za lekko" jak na panujące warunki atmosferyczne etc. Zdroworozsądkowo i "na czuja", w większości przypadków użycie koca będzie uzasadnione i nie zaszkodzi.

( ͡º ͜ʖ͡º) Jak używamy?

Zawijamy poszkodowanego delikatnie i tak, aby niepotrzebnie go nie ruszać (jeśli leży), lub opatulamy jak najszczelniej (jeśli siedzi, stoi).

( ͜͡ʖ ͡€)Skąd wziąć i ile to kosztuje?

W większości aptek w cenie poniżej 10 PLN, znajduje się również na wyposażeniu każdej apteczki (samochodowej, motocyklowej etc.) z jaką mieliśmy do czynienia.

#ratownictwo #motocykle #pierwszapomoc #999 #motomirko #fundacjaratownictwomotocyklowepolska #frmp

( ͡° ͜ʖ ͡°) Pamiętajcie: Każdy post, grafikę, tekst konsultujemy z pracującymi zawodowo w pogotowiu ratownikami medycznymi, instruktorami pierwszej pomocy różnego szczebla, lekarzami pracującymi w pogotowiu, pielęgniarzami i z kim tylko na bieżąco mamy okazję. Nie lekceważymy procedur, które przecież na co dzień nas obowiązują i które stosujemy. Staramy się jednak upraszczać to o czym piszemy, aby było zrozumiałe dla każdego. I na tyle zapamiętywalne i użyteczne, aby w sytuacji w której będziecie chcieli pomóc mieć pod ręką co trzeba i wiedzieć co zrobić i jak użyć. Pamiętajmy o tym, że według polskiego prawa, "nie-ratownik" udzielając pierwszej pomocy jest zwolniony z odpowiedzialności za udzielenie pierwszej pomocy "nieprawidłowo".
źródło: comment_WnRi7DQ94aBUrrhAFzQCSnocOSKPeRQp.jpg
  • 13
jeśli zaś przed przegrzaniem to złoty do ciała - srebrny na zewnątrz.

@FundacjaRatownictwoMotocyklowe: Największa głupota jakiej uczą na kursach PP, na szczęście coraz rzadziej się zdarza.

Po pierwsze to folia NRC ma identyczne właściwości niezależnie którą stroną ją położysz - nigdy nie będzie chronić przed przegrzaniem, zawsze przed wychłodzeniem. Polecam badania naukowe na ten temat.

Po drugie, pomyśl logicznie, czy jak ktoś jest przegrzany, jest mu gorąco, to czy owinięcie go
@Strus: No halo! Tu ziemia! Masz totalną rację, mało tego powiemy Ci, że w tekście piszemy podobne rzeczy co ty: Pacz pacz pacz:

Na zdjęciu jest "Strona nie ma znaczenia" !!! Tak na środku pomiędzy koślawymi płatkami śniegu a mniej koślawym słoneczkiem :)

A i w tekście piszemy:

( ͡º ͜ʖ͡º) To czemu na piszemy, że strona nie ma znaczenia?!


Biorąc pod uwagę warunki panujące w
Da się przy przegrzaniu folii dobrze użyć, ale i tak najważniejsze przy przegrzaniu jest odizolowanie od bezpośredniej ekspozycji na słońce :)


@FundacjaRatownictwoMotocyklowe: Ja sobie nią okrywałem namiot na festiwalu, kiedy musiałem rozbić go w szczerym polu, bez odrobiny cienia. Z folią dało się w nim wytrzymać przez cały dzień, bez folii już od 6 rano namiot ogrzewał się jak piekarnik.

Myślę, że do ochrony przed przegrzaniem należy właśnie przede wszystkim odizolować